Türkiye Globularia l. cinsinde yer alan Globularia alypum O. Schwarz , Globularia orientalis L. ve Globularia trichosantha fisch & mey. ssp. trichosantha taksonlarının karyotip analizi
The karyotype analysis of some Globularia l. (Globulariaceae) species Globularia alypum O. Schwarz , Globularia orientalis L. and Globularia trichosantha ssp. fisch & mey. trichosantha distributed in Turkey
  1. Tez No: 413397
  2. Yazar: MUSTAFA UĞUR AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GENÇAY AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu araştırmada, Globulariaceae familyasında yer alan ve ülkemizde doğal olarak yayılış gösteren Globularia L. Cinsine ait Globularia alypum L., Globularia orientalis L., Globularia trichosantha Fisch. & Mey. ssp. trichosantha türlerinin somatik kromozom sayıları belirlenmiş ve karyotip analizleri yapılmıştır. Kromozomların sınıflandırılması, kısa ve uzun kolların uzunlukları, haploit kromozom uzunluğu, kol oranları ve nispi boy uzunlukları (Bs200Pro) Görüntü Analiz Sistemi ile ölçülmüştür. En küçük kromozom uzunluğu G. alypum türünde (1,07 μm.) incelenmiştir. Buna karşın, en büyük kromozom uzunluğu G. trichosantha ssp. trichasantha türünde 2,05 μm olarak ölçülmüştür. Ayrıca taksonların TF %, As K %, Syi, Rec, A, A1 ve A2 asimetri indeksleri de hesaplanmıştır. İncelenen taksonların kromozom morfolojileri ilk defa bu çalışmada ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the somatic chromosome numbers of the species of the genus Globularia L. (Globulariaceae) Globularia alypum L., Globularia orientalis L., Globularia trichosantha Fisch. & Mey. ssp. trichosantha belong to Globulariaceae distributed growing naturally in Turkey were determined and karyotype analyses were carried out. The plant materials were collected from different natural localities of Turkey in 2011. The length of the short and long arm, haploid chromosome length, arm ratio and relative chromosome length (Bs200Pro) were calculated with the Bs200 Pro Image Analysis System. And also, they were classified. The smallest chromosome length was found in the Globularia alypum (1,07 μm). In contrast, the largest chromosome length was measured in the Globularia trichosantha ssp. trichosantha (2,05 μm). In addition, karyotype asymmetry indices of TF %, As K %, Syi, Rec, A, A1 and A2 were also colculated. In this study, the chromosome morphology of the examined taxa are presented for the first time.