Öğretmenlerin öğrencilerin okuldaki akademik başarılarına etkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 41345
  2. Yazar: CEMİLE GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
xrv ÖZET öğretmenlerin; öğrencilerin okuldaki akademik başarılarına etkilerini ortaya koymak ve bu konudaki sorunlara yeni çözüm ve öneriler getirmek bu araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu amaca ulaşmak için öğretmenlerin“kişisel”ve“mesleki”özelliklerinin, öğrenci başarısı üzerindeki etkilerine ilişkin öğrenci algılarının belirlenmesine çalışılmıştır. İzmir İl Merkezinde eğitim ve öğretim faaliyetinde bulunan Genel Lise (Selma Yiğitalp Lisesi), Meslek Lise (Cumhuriyet Ticaret Lisesi), Teknik Lise (Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesi), özel Lise (Özel Çamlaraltı Lisesi) toplam 155 öğrenci bu araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın problemi, önemi ve amaçları, sayıltıları, sınırlılıkları, tanımlar, araştırmada kullanılar istatistiksel teknikler, ikinci bölümde yurt içinde ve yurt dışında yapılan araştırmalar, üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, anket ve örneklem konuları, dördüncü bölümde araştırmanın bulgu ve yorumları, beşinci bölümde ve son bölümde sonuç ve önerilerle ilgili konular yer almaktadır. Bu araştırmamızda, bilgi toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket üç bölümden oluşmaktadır. Ankette kullanılan bilgiler, frekans ve yüzdelik olarak bulunmuş, deneklerin verdiği cevapların birbirleriyle olan ilişkisi chi-kare testi kullanılarak anlamlılığı kontrol edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulguların bazıları şöyledir: 1. Öğretmenlerin kişisel özelliklerinden liderlik yapabilme, güvenilir olma gibi özelliklerin öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkileri vurgulanmıştır.XV 2. öğretmenlerin öğrencileriyle işbirliği içinde olmaları, onlara eğitsel ve kişisel açıdan rehberlik etmeleri gerektiği ortaya konmuştur. 3. öğrencilerin akademik başarılarının arttırılması için konu alanlarına hakim olmaları, mesleki pedagojik formasyon eğitimini tamamlamış olmaları, öğrenci merkezli eğitimin savunucusu olmaları gerektiği vurgulanmıştır.. 4. öğretmenlerin, öğrencileri öğrenmeye karşı güdüleyebilmeleri, onlara yaratıcılık ve araştırıcılık bilincini kazandırmaları gerektiği belirtilmiştir. 5. öğretmenlerin; öğrencilerin okuldaki akademik başarılarını arttırabilmeleri için, kendilerini mesleki yönden geliştirmeleri gerektiği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
XVI SUMMARY- For the teachers to find out about academic success and to bring out new ways to solve is the main purpose of this study. To get to this purpose we worked on“personal”and“work”specialities of the teachers. In Centre Town of Izmir teaching and- education (Selma Yigitalp High School, Cumhuriyet Business School, Mithatpasa Industrial Application school and Ozel Camlaralti school) have a total example students of 155, The conclusions made at the end of the study are : 1. From the teachers specialities leadership and trustworthiness effect the students academic success. 2. the teachers should be working along with and giving the students personal guidance. 3. For the students to be more academically successful they should know of the theme, work pedagojik formation, education should be completed and should stick up for student education center. 4. The teachers should help the students to have an incentive to learning and their imagination. 5. The teachers should work harder for the students to be more academically successful.