Üniversite öğrencilerinde yabancılaşma ve yalnızlık düzey ilişkileri
- Tez No: 41347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Dokuz eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesinde farklı bölümlerde okumakta olan 195 birinci sınıf öğrencisinin sosyal, bireysel ve ailesel değişkenlere göre yabancılaşma ve yalnızlık düzeyleri ile her bir düzeyin birbiriyle olan ilişkisi incelenmiştir. Ölçme aracı olarak, U.C.L.A.-LS (Universty of California Loneliness Scale) ve P.I.L. (Purpose-iniife) ölçeği kullanılmıştır. P.I.L. ölçeği ilk defa Türkiye'de bu çalışmada kullanılmış ve sınırlı örneklemde geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. İkinci bölümde, yabancılaşma ve yalnızlığın kavramsal ve kuramsal boyutu incelenmiştir. Üçüncü bölümde araştırma modelimizin tanıtımı, örneklemin özellikleri, kullanılan ölçeklerin nitelikleri, anket soruları, uygulama ve araştırmada kullanılan istatistiksel tekniklere yer verilmiştir. Diğer bir deyişle verilerin anlamlılık düzeylerini belirlemek için F-testi, t-testi ve Chi-kare teknikleri kullanılmış, anlamlı farklılıkların kaynağını bulabilmek için Schefte ve L.S.D. testleri uygulanmıştır. Yabancılaşma ve yalnızlık ilişki, KR-20 ve Pearson Momentler Çarpım Korelasyon katsayısıyla hesaplanmıştır. Dördüncü bölümde elde edilen bulgular açıklanarak yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre - Yabancılaşma ve yalnızlık arasında oldukça yüksek bir ilişki vardır. (r=-0.53) - Öğrencilerin yabancılaşma ve yalnızlık düzeyleri arasında oldukça yüksek düzeyde anlamlı bir farklılık vardır.
Özet (Çeviri)
in this study, it was examined that relationships between the loneliness levels and the alienation levels of the students according to social, individual and familiar variables. Also, it was examined that the relationships between the loneliness and alienation according to each other. The sample was composed of 195 first year students from different departments of D.E.Ü., B.E.F. İn order to collect data, UCLC-LS (University of California Loneliness Scala) Loneliness scale and P.I.L. (Purpose-in-life) scale was used. P.İ.L. scale was used in Turkey first time in this study, and its reliability and validity was found as significant. The correlation between thi P.I.L. and the UCLA-LS was found as -0.53. In the first chapter of the study, the statement of the problem and the review of the literature was introduced. Also, the purpose of the study, hypothesis and the limitations was exspressed and the importance of the problem was discussed. in the second chapter, the theoretical and conceptual dimentions of the loneliness and alienation was discussed. İn the third chapter, the explenation of the design of the research, the characteristics of the sample; the characteristics of the measures; the questionnairies; the procedure, and the statistical techniques was located. in other words, in order to determine the levels of significance, the F-test, t-test and Chi-square techniques was used, and to find the source of the significant differences, the Schefte and LSD tests was used. The relationship between the loneliness and the alienation was calculated by using. KR-20 and Pearson Moments correlation coefficient. in the fourth chapter, the results that was obtained was explained and interpreted.