Üniversite öğrencilerinde romantik ilişki durumuna göre otantiklik, öz duyarlılık ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin incelenmesi
Examination of authenticity, self-compassion and psychological well-being levels in university students according to romantic relationship status
  1. Tez No: 782117
  2. Yazar: TOLGA SOYLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK BEYDOĞAN TANGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin romantik ilişki durumuna göre otantiklik (kendine yabancılaşma, otantik yaşam, dış etkiyi kabullenme), öz duyarlılık (öz sevecenlik, öz yargılama, paylaşımların bilincinde olma, izolasyon, bilinçlilik ve aşırı özdeşleşme) ve psikolojik iyi oluş düzeyleri incelenmiştir. Ayrıca çalışmada otantiklik ve alt boyutlarının, öz duyarlılık ve alt boyutlarının ve psikolojik iyi oluşun çeşitli değişkenlere göre (cinsiyet, yaş, romantik ilişki durumu, romantik ilişki statüsü, romantik ilişki süresi) farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcı grubunu 2021-2022 Akademik Dönemi'nde Konya ilinde Selçuk Üniversitesi'nden 150, Necmettin Erbakan Üniversitesi'nden 151 ve Karatay Üniversitesi'nden 150 olmak üzere, bu üniversitelerde lisans eğitimi görmekte olan araştırmaya gönüllü katılmış 346 kadın ve 105 erkek olmak üzere toplam 451 katılımcıdan oluşmuştur. Araştırma grubunun belirlenmesinde seçkisiz olmayan örneklem yöntemlerinden uygun örnekleme kullanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalamasının 21 olduğu ve 140 katılımcının romantik ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Bilgi Formu, Otantiklik Ölçeği (İlhan ve Özdemir, 2013), Öz Duyarlılık Ölçeği (Akın, Akın ve Abacı, 2007) ve Psikolojik iyi Oluş Ölçeği (Telef, 2013) aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin incelenmesinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklem için t-testi, ANOVA, Pearson Kolerasyon Analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre üniversite öğrencilerinin otantiklik düzeylerinin yüksek, öz duyarlıkların orta düzeyde, psikolojik iyi oluşlarının ise yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinde otantikliğin ve psikolojik iyi oluşun cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı, öz duyarlılığın ise cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Üniversite öğrencilerinde otantikliğin, öz duyarlılığın ve psikolojik iyi oluşun yaşa göre anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur. Romantik ilişki durumuna göre üniversite öğrencilerinde, öz duyarlılığın romantik ilişki durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermediği, otantiklik ile psikolojik iyi oluşun ise anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Romantik ilişki statüsüne göre üniversite öğrencilerinde otantiklik, öz duyarlılık ve psikolojik iyi oluşun anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. Romantik ilişki süresine göre üniversite öğrencilerinde öz duyarlılık ile psikolojik iyi oluşun anlamlı farklılık göstermediği, otantikliğin ise anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Romantik ilişkisi olan ve olmayan üniversite öğrencilerinde, otantiklik ile öz duyarlılık arasında, otantiklik ile psikolojik iyi oluş arasında ve öz duyarlılık ile psikolojik iyi oluş arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu bulunmuştur. Romantik ilişkisi olan ve olmayan üniversite öğrencilerinde otantiklik ve öz duyarlılığın psikolojik iyi oluşu pozitif yönde yordadığı bulunmuştur. Romantik ilişkisi olan ve olmayan üniversite öğrencilerinde otantik yaşam ve öz sevecenlik alt boyutunun psikolojik iyi oluşu pozitif yönde yordadığını bulunmuştur. Romantik ilişkisi olan üniversite öğrencilerinde aşırı özdeşleşme alt boyutunun psikolojik iyi oluşu negatif olarak yordadığı bulunmuştur. Romantik ilişkiye sahip olmayan üniversite öğrencilerinde ise kendine yabancılaşma alt boyutunun psikolojik iyi oluşu negatif yönde yordadığı bulunmuştur. Bulgular ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, university students levels of authenticity (self-alienation, authentic living, accepting external influence), self-compassion (self-kindness, self-judgment, common humanity, isolation, mindfulness and over-identification) and psychological well-being were examined according to their romantic relationship status. In addition, it was investigated whether authenticity and its sub-dimensions, self-compassion and its sub-dimensions and psychological well-being differ according to various variables (gender, age, romantic relationship situation, romantic relationship status, romantic relationship lenght). The research was carried out with the relational screening method. The participant group of the research consisted of a total of 346 women and 105 men who voluntarily participated in the research, 150 from Selçuk University, 151 from Necmettin Erbakan University and 150 from Karatay University in Konya from the Academic Term of 2021-2022. It consisted of 451 participants. Convenient sampling which is, one of the non-random sampling methods, was used in the present study. It was determined that the average age of the participants was 21 and 140 participants were in a romantic relationship. In the study, the data were collected through the Demographic Information Form developed by the researcher, the Authenticity Scale (Ilhan ve Ozdemir, 2013), the Self-Compassion Scale (Akin, Akin ve Abaci, 2007) and the Psychological Well-being Scale (Telef, 2013). Descriptive statistics, t-test for independent samples, ANOVA, Pearson Correlation Analysis and regression analysis were used to analyze the data. According to the results of the study, it was found that university students had high levels of authenticity, moderate levels of self-compassion and high levels of psychological well-being. It was observed that authenticity and psychological well-being differed significantly according to gender in university students, while self-compassion did not differ significantly according to gender. It was found that authenticity, self-compassion and psychological well-being did not differ significantly according to age in university students. In university students, it was found that self-compassion did not show a significant difference according to romantic relationship situation, while authenticity and psychological well-being showed a significant difference. Authenticity, self-compassion and psychological well-being were found to differ significantly in university students according to romantic relationship status. It was found that self-compassion and psychological well-being did not differ significantly in university students according to the lenght of romantic relationship, while authenticity showed a significant difference. It was found that there was a positive relationship between authenticity and self-compassion, between authenticity and psychological well-being, and between self-compassion and psychological well-being in university students with and without romantic relationships. It was found that authenticity and self-compassion positively predicted psychological well-being in university students with and without romantic relationships. It was found that the authentic life and self-kindness sub-dimension positively predicted psychological well-being in university students with and without a romantic relationship. It was found that the over-identification sub-dimension negatively predicted psychological well-being in university students with romantic relationships. For university students who do not have a romantic relationship, it was found that the self-alienation sub-dimension predicted psychological well-being negatively. The findings were discussed within the framework of the relevant literature.