Doğu karadeniz bölgesi üst kretase istiflerinin radyolarya faunası ve biyostratigrafisi
Radiolarian fauna and biostratigraphy of the upper cretaceous sequences in the eastern black sea region
  1. Tez No: 413499
  2. Yazar: EMİNE TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL ÇAPKINOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Doğu Karadeniz Bölgesi'nde, Geç Kretase döneminde tortulaşmaya eşlik eden yoğun volkanik aktivite kalın volkano-tortul dizilerin oluşmasını sağlamıştır. Arsin (Trabzon)-Görele (Giresun) arasında, Üst Kretase dizilerinin tipik yüzeylenmelerinin görüldüğü alanlardan ölçülen 15 adet stratigrafik kesitten alınan örneklerde, 26 cinse ait 71 radyolarya türü tanımlanmıştır. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde ilk kez tanımlanan bu türler, Çeşmeler Formasyonu'nun ?Senomaniyen-erken Turoniyen-erken Koniasiyen, Elmalı Dere Formasyonu'nun Koniasiyen-erken Santoniyen ve Çağlayan Formasyonu'nun geç Santoniyen'de çökelen katmanlarından elde edilmiştir. Çeşmeler Formasyonu'ndan tanımlanan radyolarya faunası, Alievium superbum Zonu ile üstleyen Alievium praegallowayi Zonu'nun alt kısmına; Elmalı Dere Formasyonu'ndan tanımlanan fauna, Alievium praegallowayi Zonu'nun üst kısmı ve üstleyen Alievium gallowayi Zonu'nun alt kısmına; Çağlayan Formasyonu'ndan tanımlanan fauna ise Alievium gallowayi Zonu'nun üst kısmına karşılık gelmektedir. Kılavuz seviye özelliğindeki kırmızı renkli kireçtaşlarından, radyolaryalarla birlikte Koniasiyen-Kampaniyen aralığında dağılım gösteren Hedbergella, Marginotruncana, Globotruncana, Contusotruncana, Archaeoglobigerina, Pseudotextularia ve biserial heterohelicid'lerden oluşan bir planktonik foraminifer faunası tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Eastern Black Sea Region, during the Late Cretaceous period intense volcanic activity accompanying sedimentation ensured the occurrence of the thick volcano-sedimentary sequences. 71 radiolarian species belonging to 26 genus have been identified from 15 measured stratigraphic sections taken from the typical outcrops of the Upper Cretaceous sequences between Trabzon and Giresun. These species were defined for the first time in the Eastern Black Sea Region obtained from the ?Cenomanian-early Turonian-early Coniacian beds of the Çeşmeler Formation, the Coniasian-early Santonian beds of the Elmalı Dere Formation and the late Santonian beds of the Çağlayan Formation. Radiolarian faunas recovered from the Çeşmeler, Elmalı Dere and Çağlayan formations belong to the Alievium superbum Zone-the Alievium praegallowayi Zone (lower part), the Alievium praegallowayi Zone (upper part)-the Alievium gallowayi Zone (lower part) and the Alievium gallowayi Zone (upper part), respectively. In the red-coloured limestones levels known as quide level, planktonic foraminifera as Hedbergella, Marginotruncana, Globotruncana, Contusotruncana, Archaeoglobigerina, Pseudotextularia and biserial heterohelicids as well as radiolarians were identified ranged through the Coniacian to Campanian time.