Investigation of some nonlinear fractional differential equations
Bazı doğrusal olmayan kesirsel mertebeden denklemlerin incelenmesi
  1. Tez No: 413554
  2. Yazar: MÜFİT ŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMAL SOLTANOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fonksiyonlar Teorisi ve Analiz Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında kesirsel türev operatörü ya da bu operatörün genelleşmesini içeren bazı Cauchy ve Dirichlet problemlerinin çözümlerinin uygun uzaylarda varlığı ve tekliği araştırılmıştır. Bu Cauchy problemlerinden biri, \begin{equation*} \begin{array}{rcl} D^{\alpha }u(z)&=& f\left(z,u(z)\right)\\ u(0) & = & 0, \end{array} \end{equation*} şeklindedir ve burada $02s$ ($s\in(0,1)$) olacak şekilde bir doğal sayı, $\Omega,$ sınırı Lipschitz sınıfından olan $\mathbb{R}^{n}$'de sınırlı bir bölge, $h$ genelleşmiş bir fonksiyon, $g:\Omega\times\mathbb{R}\rightarrow \mathbb{R}$ ise aşağıdaki koşulu sağlayan bir Carath\'edory fonksiyonudur: Öyle bir $\mu>0$ ve $i=0,1$ i\c{c}in $a_{i}(x)\geq 0$ olacak şekilde $a_{i}\in L_{p_{i}}(\Omega)$ fonksiyonları vardır ki \begin{equation*} \left|g(x,t)\right|\leq a_{1}(x)\left|t\right|^{\mu}+a_{0}(x), \end{equation*} eşitsizliği hemen hemen her $x\in\Omega$ ve her $t\in \mathbb{R}$ i\c{c}in sağlanır. Bu problem, yukarıdaki eşitsizlikteki $\mu$ parametresinin bulunduğu $00,$ her $x\in\Omega$ ve her $t_{1},t_{2}\in\mathbb{R}$ için $$ \left(g(x,t_{1})-g(x,t_{2}) \right)(t_{1}-t_{2})>-k\left|t_{1}-t_{2}\right|^{2},$$ eşitsizliğini sağlaması durumunda problemin genelleşmiş çözünün mevcut ise tek olduğu gösterilmiştir. Belirtmek gerekir ki, yukarıdaki problemlerde yer alan kompleks değişkenli ve çok değişkenli fonksiyonlar için tanımlanan kesirsel integral ve türev tanımlarını da içeren kesirsel kalkülüsün tarihsel gelişiminden tezin birinci bölümünde bahsedilecektir. Bunu müteakiben, özellikle göz önüne aldığımız problemlerle yakından ilişkili ve daha önce çalışılmış kesirsel türevli denklem içeren Cauchy ve Dirichlet sınır-değer problemlerine yer verilmiştir. Göz ününe aldığımız problemlerde yer alan kompleks değişkenli fonksiyonlar için yapılmış farklı kesirsel türev tanımlarının arasındaki farkları, kesirsel Laplasyan ve $\mathcal{L}_{K}$ operatörünün özelliklerini, problemlerin çözümlerinin aranacağı fonksiyon uzaylarını ve özelliklerini, bu problemlerin çözümlerinin varlığını ve tekliğini göstermek için kullanılacak olan sabit nokta ve varlık teoremlerini içeren ön bilgilere ve bilinen gerçeklere ikinci bölümde değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we take into consideration the initial value problems for the fractional diff erential equations in the complex plane and the Dirichlet boundary problems derived by the fractional Laplacian called as Riesz fractional derivative of functions of several variables, and its generalization. In the first chapter we dwell on the historical developments and motivations related to the problems which we deal with in chapters 3 and 4. In the second chapter, some well-known facts and primarily results related to the next two chapters are introduced to make the next chapters more understandable. In Section 3, we investigate the existence and uniqueness of the solutions of initial-value problems for two diff erent nonlinear complex fractional diff erential equations, one of which involves the fractional derivative and a second which involves a modifi cation of fractional derivative. At rst, the conditions for the nonlinear term of the fractional di fferential equations mentioned above are obtained to make the problems well-posed. In the sequel, we find the sufficient conditions for the nonlinear terms to be able to show the local existence of the solutions in the certain spaces. Moreover, by imposing extra conditions, such as Lipschitz condition, we prove the uniqueness of the solution in the appropriate spaces. i In the last chapter, the existence and uniqueness of the generalized solution of the Dirichlet boundary problems involving fractional Laplacian and, more generally, its generalization in the appropriate space are investigated. This investigation is made in sublinear, linear and superlinear cases by depending on nonlinear part of this problem. By obtaining some sufficient conditions related to nonlinear part of the problem considered according to these three cases we give some existence results for generalized solution of this problem. Furthermore, we establish uniqueness of the generalized solution for the considered problem.