Bazı tridentat schiff bazları ve geçiş metal şelat komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and antimicrobial activity studies of the binunclear metal complexes derived from tridentate schiff base ligands
- Tez No: 85373
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
43 6. ÖZET Bu çalışmada, 5-nitrovanilin ve 2-aminopridin'den elde edilen Schiff baz ligandı etanollü ortamda %10'luk Pd/C ve hidrazin hidrat (% 100) kullanılarak N- (pridil)-3-metoksi-4-hidroksi-5-amino benzil amin'e indirgendi. Yeni hazırlanan amin bileşiği ile salisilaldehitin 3-hidroksi, 4-hidroksi ve 5-bromo türevlerinden elde edilen HaL1, H2L2 ve H2L3 yeni Schiff bazı ligandlan ve bunların Cu(H), Co(II), Ni(H), VO(TV) ve Zn(ü) kompleksleri sentezlenmiş, elementel analiz, *H ve 13C-NMR, infrared, elektronik absorpsiyon spektral çalışmalan ve magnetik süsseptibilite verileri ile karakterize edilmiştir. Tüm komplekslerin binükleer yapıya sahip olduğu bulundu. Azometin ve fenolik (C-OH) gruplarının azot ve oksijen atomlarının metal iyonuna koordine olduğunu teklif etmek mümkündür. Ligand ve komplekslerinin antimikrobiyal aktivite çalışmalan yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
44 7. SUMMARY In this study, the Schiff base ligand derived from 5-nitrovaniline and 2- aminopyridine reduced to the N(pyridyl)-3-methoxy-4-hydroxy-5-aniinoben2ylamine using 10% Pd/C and hydrazine hydrate (100%) in ethanol media. The new Schiff base ligands H2L1, H2L2 and H2L3 derived from 3-hydroxy, 4-hydroxy and 5-bromo salicylaldehyde with newly prepared amine compound and their Cu(II), Co(II), Ni(II), VO(TV) and Zn(II) complexes have been synthesized and characterized by elemental analyses, 'H and 13C-NMR spectra, infrared, electronic absorption spectral studies and magnetic susceptibility data. It was found that all complexes have binuclear nature. It may be possible to suggest that the nitrogen and oxygen atoms of the azomethine and phenolic (C-OH) groups are coordinated to the metal ion. The antimicrobial activity studies of the ligands and their complexes have been made.