Development of column filler material for solid phase extraction and investigation their removal ability upon heavy metal ions
Grafen bazlı kolon dolgu malzemesi geliştirilmesi ve bu malzemenin ağır metal iyonlarının giderimi üzerine kullanılabilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 413594
  2. Yazar: DOĞU RAMAZANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUHARREM KARABÖRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, yeni grafen-esaslı hibrit malzeme geliştirilerek katı faz ekstraksyonlarında (SPE) kolon dolgu malzemesi olarak kullanılması amaçlanmıştır. Bu malzemenin Co2+, Ni2+ ve Cu2+ gibi ağır metal iyonlarının istenmeyen ortamlardan geri kazanımları üzerine olan kullanılabilirlikleri araştırılmıştır ve bu çalışma tekrar kullanılabilirliği yüksek, çevre dostu endüstriyel malzemelere duyulan ihtiyacı karşılayabilme bilinciyle sonuçlandırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, ilk olarak grafen oksitin sentezi, ikinci olarak Grafen oksitin 3-(trietoksisilil-propilamin) ile fonksyonlandırılması ve son olarak 2,4-dihidroksibenzaldehit ile kovalent bağlanması şeklinde grafen esaslı hibrit malzemenin sentezlenmesi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen bu yapıların karakterizasyonu için FT-IR, elemental analiz, taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-ışınları difraktometresi (XRD), yüzey alanı ölçümleri gibi analiz yöntemlerinden faydalanılmıştır. Adsorpsiyon / Desorpsiyon çalışmaları ICP-OES cihazı ile değerlendirilmiştir. Bu tez çalışması ile sentezlenen yeni grafen esaslı hibrit malzemenin Co2+, Ni2+ ve Cu2+ ağır metal iyonlarına olan ilgisi araştırılmış ve analitik açıdan kullanılabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a novel graphene-based hybrid material had been developed for usage had been aimed as column packet materials for solid phase extraction. The usability of this material for removal of heavy metals ions such as Co2+, Ni2+ and Cu2+ from adverse environment were investigated and this study had concluded with consciousness has development a material has a high reusability and environmentally friendly to meet the requirements of the material science and industry world needs. For this purpose, firstly the synthesis of graphene oxide. Secondly, the functionalization of grafen oksitin with 3-(triethoxsilyl-propylrimine) were performed. Lastly, 2,4-hydroxy benzaldehyde was connected covalently, synthesis of graphene based hybrid material was handled. In characterization step, we used FT-IR, elemental analysis, electron scanning microscope (SEM), X-ray diffraction (XRD), surface area measurements. Adsorption / desorption treatment were evaluated by using ICP-OES devices. In this study, Tendency of graphene based hybrid materials on Co2+, Ni2+ ve Cu2+ ions and their reusability were investigated and its usability was examined analytically.