Etil-4-aminobenzoat esaslı yeni azo-Schiff bazları, Cu(II), Zn(II) komplekslerinin sentezi, elektrokimyasal ve antimikrobiyal özellikleri
Synthesis, electrochemical and antimicrobial properties of new azo-schiff bases based on ethyl-4-aminobenzoate and their Cu(II), Zn(II) complexes
- Tez No: 565806
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, azo grubu içeren üç salisilaldehit türevi karbonil bileşiği ile etil-4-aminobenzoat'ın kondensasyonu neticesinde elde edilen iki dişli (HL1), (HL2) ve (HL3) ligandların, Cu(CH3COO)2∙H2O ve Zn(CH3COO)2∙2H2O tuzları ile MeOH ortamında ve kaynama sıcaklığında etkileştirilmesiyle, metal ligand oranı 1:2 olan [Cu(Lx)2] ve [Zn(Lx)2)] (x = 1-3) şeklinde simgelendirilen altı (6) metal kompleksinin sentezi yapılmıştır. Sentezlenen ligandların ve metal komplekslerin yapıları, çeşitli spektral (IR, Uv.-Vis., 1H ve 13C NMR) ve analitik yöntemler (erime noktası tayini, C, H ve N elementel analiz) yardımıyla karakterize edilmiştir. Ligandların ve metal komplekslerinin elektrokimyasal özellikleri incelenerek anodik ve katodik davranışları incelenmiştir. Ayrıca bu bileşiklerin, anti-bakteriyel ve antifungal aktiviteleri de incelenmiştir. Çalışmada, B. cereus, S. aureus, E. coli, S. typhimurium bakterileri ve C. albicans mantar suşları ile disk difüzyon yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan 3 ve 4 nolu bileşiklerin C. albicans'a karşı en yüksek inhibisyon bölgesine sahip olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda DPPH aktivitesi (antioksidant) bulgularına göre bileşik 4 ve 7, en yüksek etkileşimi sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, azo group containing three salicylaldehyde compounds and ethyl-4-aminobenzoate were reacted to give ligands (HL1), (HL2) and (HL3). The metal complexes were then prepared by reacting the ligands with Cu(CH3COO)2∙H2O and Zn(CH3COO)2∙2H2O salts with a ratio of 2:1 (ligand: metal) in MeOH to result in the six (6) metal complexes represented by [Cu (Lx) 2] and [Zn (Lx) 2)] (x = 1-3). The structures of synthesized ligands and metal complexes were characterized by various spectral (IR, Uv.-Vis., 1H and 13C NMR) and analytical methods (melting point, C, H and N elemental analysis). Electrochemical properties of the ligands and their metal complexes were investigated and their anodic and cathodic behaviors were investigated. The antibacterial and antifungal activities of these compounds have also been investigated. Disc diffusion method was used with B. cereus, S. aureus, E. coli, S. typhimurium bacteria and C. albicans fungal strains. The compounds 3 and 4 used in the study were found to have the highest inhibition region against C. albicans. At the same time, according to DPPH activity findings, compounds 4 and 7 showed the highest antioxidant properties.