Öğretmenlerin denetim etkinliklerini klinik denetim ilkeleri açısından değerlendirmeleri (İzmir örneği)
Teachers ratings of supervision activites with regard to principles of clinical supervision
- Tez No: 41361
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, eğitim sürecinde önemli bir rol oynayan denetim etkinliklerini denetlenenlerin (öğretmenlerin) nasıl gördüklerini ortaya çıkarmak ve buradan haraketle denetimin daha kaliteli hale gelmesi için öneriler geliştirmektir. Araştırmada öğretmenlerden, denetim etkinliklerini değerlendirmelerini yaparken, okullarında uygulanmakta olan denetim etkinlikleri ile klinik denetim ilkelerini dikkate almaları istenmiştir. Araştırmada, veri toplama aracı olarak“Denetim Etkinliklerini Değerlendirme”anketi kullanılmıştır. Anket beş dereceli Likert tipi bir ölçektir ve toplam 94 yargı maddesinden oluşturulmuştur. Araştırmanın evreni, İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki ilkokullar ve ilköğretim okullarının 1. kademesinde çalışmakta olan öğretmenlerden, örneklemi, okul tipi ve sosyo-ekonomik çevre dikkate alınarak seçilen 179 öğretmenden oluşmuştur. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemeleri“SPSS”programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinden elde edilen bulgular şöyledir: 1- İlköğretimdeki denetim etkinlikleri klinik denetim etkinlikleri ile benzeşmemektedir. 2- İlköğretimdeki denetim etkinliklerinde çağdaş denetim ilkeleri uygulanmamaktadır. 3- Denetim etkinliklerinde daha çok sınıfın ve okulun fiziksel durumu ile derslerde yapılan öğretim etkinliklerinin, sistemin amaçlarına ne kadar uygun olduğu dikkate alınmakta, öğretimi etkileyen diğer etkenler önemsenmemektedir. 4- Denetim etkinliklerinde denetmenler, denetim öncesi ve sonrası öğretim ve denetim hakkında öğretmenlerle görüşmelere pek yer vermemektedirler. 5-Öğretmenler, öğretim sürecini geliştirmede ve öğretmenlerin mesleksel yönden gelişmelerini sağlayıcı yardımda, denetmenleri yetersiz görmektedirler. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the present research is to find out supervises (teachers) perceptions of supervision activities which have an important role in educational process and to after suggestions based these findings to improve quality of supervision. Teachers were request to evaluate supervision activities these schools with regard to principles of clinical supervision. Evaluation of Supervision Activities Questionnaire ( ESAQ) was used in data collection. ESAQ included 94 five point Likert scale items. Subject ( 1 79) were selected among a population of teachers working in elementary schools in İzmir metropolitan area as to represent school types and socio economic status. SPSS was employed in data analysis. Major finding of the research are: 1. Actual supervision activities in elementary schools aren't similar to clinical supervision activities. 2. Teachers believe that contemporary principles of supervision aren't being applied in their schools. 3. Supervision activities are usually focusing on physical conditions of the classes and schools and on suitability of classroom teaching to the goals of educational system. Other factors which influence instruction are often disregarded. 4. Pre and post supervision conferences with teachers do not take place in supervision. 5. Teachers perceive supervisors an incompetent in improving instructions and helping than its develop professionally. IV