Matematik dersini farklı derslerle ilişkilendirmeye yönelik öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Examination of teachers' opinions on association of mathematics lesson with different lessons
  1. Tez No: 710216
  2. Yazar: EDA ATILGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı matematik derslerini farklı derslerle ilişkilendirmeye yönelik öğretmen görüşlerinin incelenmesidir. Araştırma; Siirt İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokullarda görev yapan 38 Matematik öğretmeninin örneklemini oluşturduğu nitel bir araştırmadır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışmasına bir örnektir. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örneklem olarak seçilmiş; il merkezinin her bölümündeki ve ilçelerdeki ortaokullarda aktif olarak görev yapan, hizmet süresi anlamında da geniş bir yelpaze oluşturan öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçları araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ve etkinlik şablonudur. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler ve klinik mülakatlar aracılığıyla toplanmış; içerik analizi ve betimsel analize tabi tutulmuştur. Yarı yapılandırılmış görüşme sorularına verilen cevaplar doğrultusunda tema ve alt temalar oluşturulmuş veriler bu temalar göz önünde bulundurularak analiz edilmiş; bulgular alt problemlerin cevapları şeklinde sunulmuştur. Bulguların veriliş biçiminde nitel ve nicel verilerden birlikte yararlanılmıştır. Araştırmanın bulguları doğrultusuna birtakım sonuçlara ulaşılmıştır. Öğretmenler çoğunlukla matematik dersi ile diğer dersleri ilişkilendirmenin öğrencilerin matematiksel becerilerine olumlu yönde katkı sağlayacağı görüşü ile birlikte zaman yönetiminde yaşanabilecek sıkıntılar, baskın ders ve kazanımının dışına çıkma gibi kaygılar nedeniyle derslerinde bu ilişkilendirmeleri sık kullanmadıklarını ifade etmişlerdir. Bununla birlikte derslerinde bu ilişkilendirmelerden yararlanan öğretmenlerin görüşleri; ilişkilendirme temelli etkinliklerin öğrencilerde, matematik dersine karşı olumlu tutum geliştirme, kalıcı öğrenme ve soyut kavramları somutlaştırma becerilerine yönelik olumlu katkıları olduğunu gözlemledikleri yönündedir. Ayrıca matematik dersi ile en fazla ilişkilendirilebilecek derslerin sırasıyla fen bilimleri, görsel sanatlar, müzik ve beden eğitimi dersleri olabileceği de sonuçlar arasındadır. Son olarak araştırma kapsamında öğretmenlere verilen şablon çerçevesinde matematik dersi ile görsel sanatlar, müzik ve beden eğitimi derslerini ilişkilendirme temelli etkinlikler planlamaları da istenmiştir. Bu etkinlik örnekleri de araştırmacı tarafından yüzeysel olarak değerlendirilmiş olup öğretmenler ve araştırmacılar tarafından kullanılabilmesi amacıyla bulgular kısmında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the opinions of teachers about associating mathematics lessons with different lessons. Research; This is a qualitative study in which 38 mathematics teachers working in secondary schools affiliated to Siirt Provincial Directorate of National Education constitute the sample. The research is an example of case study from qualitative research methods. The study group of the research was chosen as a purposeful sample; It consists of teachers who are actively working in secondary schools in every part of the city center and in the districts, forming a wide spectrum in terms of service time. The data collection tools of the research are the semi-structured interview form and the activity template prepared by the researcher. Data were collected through semi-structured interviews and clinical interviews; were subjected to content analysis and descriptive analysis. Themes and sub-themes were created in line with the answers given to the semi-structured interview questions, and the data were analyzed considering these themes; Findings are presented as answers to sub-problems. In the presentation of the findings, qualitative and quantitative data were used together. Some conclusions were reached in line with the findings of the study. Teachers mostly stated that associating mathematics lesson with other lessons would contribute positively to students' mathematical skills, and they stated that they did not use these associations frequently in their lessons because of concerns such as problems in time management, the dominant lesson and going out of its achievements. However, the opinions of the teachers who benefit from these associations in their lessons; They observed that association-based activities have positive contributions to students' ability to develop positive attitudes towards mathematics, permanent learning, and concretization of abstract concepts. In addition, it is also among the results that the courses that can be most associated with the mathematics course can be science, visual arts, music and physical education courses, respectively. Finally, within the framework of the template given to the teachers within the scope of the research, they were also asked to plan activities based on associating mathematics lessons with visual arts, music and physical education lessons. These activity examples were also evaluated superficially by the researcher and presented in the findings section so that they can be used by teachers and researchers.