Hacizde tasarrufun iptali davası
Hacizde tasarrufun i̇ptali davası
  1. Tez No: 413652
  2. Yazar: BAHTİYAR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BAŞÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Melikşah Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
İİK'nin m. 277 ile 284 arasında düzenlenen özel bir dava konusu ve dava türü olan tasarrufun iptal davası, dava türlerinden eda davası içinde değerlendirilen kişisel nitelikte bir davadır. İİK'de düzenlenen iptale tabi olan tasarruflar üç grup halinde düzenlenmiştir (m. 278, 279, 280). Bunlar bu tasarruflardan mûtat hediyeler dışında bütün bağışlamalar ve karşılıksız tasarruflar, aciz halinde iken yaptığı tasarruflar ve zarar verme kastı ile yaptığı tasarruflar kanunda tahdidi olarak sayılan bu şartlardan m. 278, 279 daha somut iken, m. 280 soyut ve genel niteliği ağır basmaktadır. ANAHTAR KELĠMELER 1- HACĠZDE TASARRUFUN ĠPTALĠ DAVASI 2- HUKUKĠ FĠĠL 3- TASARRUFA KONU ĠġLEM 4- KĠġĠSEL HAK
Özet (Çeviri)
The case of nullity of seizin, is a particular and personal case form, regulated between the articles 277 - 284 of the Code of Execution and Bankruptcy, assessed as a type of performance trial. Legal debt theory, which is one of the theories mentioning the legal quality of nullity of seizin case, located within the substantive law theories, is the most popular theory among the doctrine and application In the Code of Execution and Bankruptcy, seizin that can be annuled are divided into three groups. (articles 278, 279, 280) These are; the donations except usual gifts, unrequited seizin, seizin made while the subject is unable and seizin made under the intent of inflicting harm. Among these conditions, which are counted limitedly in the Code, while the ones regulated in articles 278 and 279 are more prominent, the absract and general quality of the ones regulated in article 280 outweigh. KEYWORDS 1- TRĠAL OF CANCELLATĠON OF SAVĠNGS ON SEQUESTRATĠON 2- LEGAL CONDUCT 3- SUBJECT PROCEDURE OF SEIZIN 4- PERSONAL RIGHTS