İzmir ili lise öğrencilerinde benlik imajı - başarı ilişkisi
- Tez No: 41369
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELAHAT KÖKTÜRK SUVARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada, Lise öğrencilerinde Benlik İmajı - Başarı İlişkisi incelenmeye çalışılmıştır. Bu genel çerçevede lise öğrencilerinin benlik kavramı ve akademik başarılarının cinsiyet, yaş, sosyo-ekonomik düzey, kardeş sayısı, doğum sırası, aile ilişkileri, başarı algısı vb. değişkenlere bağlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Öğrencilerin benlik kavramı düzeylerini ölçmek amacıyla Offer Benlik İmajı Envanteri (O.B.İ.E.) kullanılmıştır. Akademik başarıyı ölçmek için de okul kayıtlarından yararlanmış, öğrencilerin lise birinci dönemden itibaren üç döneme ait not ortalamaları alınmıştır. Araştırma 1993-1994 öğretim yılının ikinci sömestrinde İzmir İli metropol alanda bulunan altı ayrı lisede gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubu olarak lise ikinci sınıfa devam eden 138 erkek 136 kız olmak üzere 274 öğrenci alınmıştır. Benlik kavramı ile ilgili bulgularda sosyo ekonomik düzey, cinsiyet, aile ilişkileri algısı ve başarı algısı istatistik açıdan anlamlı farklılaşmaya yolaçmıştır. Akademik başarı ile ilgili bulgularda da cinsiyet, kardeş sayısı, annenin babanın öğrenim durumu, annenin çalışıp çalışmaması, bölüm, seçeceği dal ve başarı algısı istatistik açıdan anlamlı farklılaşma göstermiştir. Araştırmada kendini başarılı olarak algılayan öğrencilerin benlik kavramları belirgin bir şekilde daha yüksek bulunmuştur. Bu da benlik kavramı ile başarı arasında doğru orantılı bir ilişki olduğunu düşündürmektedir. Akademik başarı ile Benlik Kavramının Eğitsel ve Mesleki Amaçlar, Dış Dünyaya Hakimiyet, Üstün Uyum alt skalalarında korelasyon gösterdiği, diğer alt skalalarda anlamlı korelasyon göstermediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the relationship between the self-image and achievement of the high school students have been analyzed in this general framework it was tried to find out whether the self-image and academic achievements of the high school students is related to their gender, age, socio-economic level, the number of siblings, the order of their births, family relations success perceptions and so on. To measure the self-image levels of the students Offer self-image questionnaire has been employed. The school registrations, the high school grade their academic achievement averages of the first three terms have been used to assess. This study has been realized in six different high school situated in the metropolis of İzmir in the second term of the academic year of 1993- 1994. Total 274 students, 138 boys and 136 girls who attended the second year of high school constituted the experimental group. A meaningfull statistical difference has been found out amongst the self- image concept findings in socio-economic, family relations perception, siblings and achievement. It was also found out that there was a meaningfull statistical difference for findings about academic achievement in siblings, number of children, educational level of parents, whether their mothers are working or house wifes, high school branches, the branch for attendance to the university and perception of success. The study has found out that the subjects who perceive themselves as successful have higher self-image about themselves. This indicates that there is a direct correlation between the self-image and achievement. The positive correlation between the academic achievement and the self-image is on the subscales of the educational and professional purposes, of that dominates the social world, and of the integration and the other sub-scales do not have any correlation's at all.