Amortismanların sınai işletmeler açısından yorumlanması
Commenting on amortization for industrial businesses
- Tez No: 72668
- Danışmanlar: DOÇ.DR. REŞAT KARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sanayi işletmelerinde amortismanların önemi büyüktür. Amortisman yöntemlerine göre ayrılan amortisman tutarlarındaki değişmelerin mamul maliyetlerine etkilerini incelemek yönetime ışık tutacaktır. Bu çalışmada; enflasyonist ortamda ayrılan amortisman paylarının gerçekçi olması için yeniden değerleme işlemi ve ülkemizde uygulanmakta olan amortisman yöntemleri kullanılarak mamul maliyetlerindeki değişmeler incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak amortismanlar; ikinci bölümde, sanayi işletmelerinde amortisman konuları teorik olarak işlenmiştir. Üçüncü bölümde ise amortismanların sanayi işletmelerinde yorumlanmasına örnek göstermek üzere Erzincan Fırat Yem Sanayi A. Ş.'de bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Amortizations are very important at industrial businesses. Amortizations are calculated at different methods. So the differences of their levels affect to cost of goods. That shows the light to businesses managers. In inflationist times, to calculate realist amortization using the revaluation and amortization methods which are current in Turkey, it has been tried to examine the differencies at the goods costs. This work has three sections. At first section, amortizations in general and at second amortization subjects at industrial businesses have been studied in theory. At the third section, to show the commenting on amortizations at industrial business, it has been done an apply at Erzincan Fırat Yem Sanayi A.Ş.