Âşık Ruhsatî'nin şiirlerinde dinî-tasavvufî muhtevâ
The religious and sufistic contents in Âşik Ruhsatî's poets
- Tez No: 413763
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 413
Özet
Bu çalışma, on dokuzuncu yüzyılda Sivas'ın Kangal ilçesinin, Deliktaş köyünde yaşamış olan Âşık Ruhsatî'nin hayatını ve şiirlerinin dinî ve tasavvufî tahlilini içermektedir. Şairin günümüzde“Ruhsatî Kolu”olarak adlandırılan âşık kolunun odağı oluşu ve şiirlerinde günümüzde de devam eden problemlere değinip, bunların çözümüne yönelik şiirler söylemiş olması ve şair hakkında yapılan çalışmaların yalnızca şairin şiirlerine yer verip, tahlilinin yapılmaması dolayısıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışmamız, Âşık Ruhsatî'nin hayatını, edebî kişiliğini ve eserlerini tanıtan giriş bölümü, şairin şiirlerinde yer verdiği dinî muhtevânın incelendiği birinci bölüm ve tasavvufî muhtevânın ele alındığı ikinci bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmamızdaki hedefimiz, günümüzde meşhur bir şair olan Âşık Ruhsatî'nin şiirlerindeki dinî ve tasavvufî muhtevâyı detaylı bir şekilde ele alarak ilim dünyasına tanıtmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines, from a religious and spiritual perspective, the life and poetry of Âşık Ruhsatî, who lived in Deliktaş village. Several factors explain the choise of this poet: that he is the focal point of the branch of âşık called“Ruhsatî Branch”nowadays; that he tackled social problems in his poetry for which he also proposed some solutions; and the fact that most studies on the poet covered only his poems but ignored their detailed analyses. The study consists of three parts. The introduction presents the life, literary identity and work of Âşık Ruhsatî. The first part examines the religious content of his poems, while these cond part focuses on the spiritual content. The purpose of this study is to study in detail the religious and spiritual content in Âşık Ruhsatî's poetry, who has become popular nowadays, and introduce him to the scientific community.