Anayasa Hukuku açısından yüksek yargı kurulları ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti örneği
Higher judicial councils from the perspective of Constitutional Law and the Cyprus case
- Tez No: 413787
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GÖNENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 429
Özet
Bu çalışmada, yüksek yargı kurullarının gelişimi açıklanmaktadır. Yargı kurullarının ortaya çıkışı, oluşumu, üyeleri ve kararları incelenmektedir. Yargı kurulları temelde, yargı bağımsızlığını sağlama amacıyla oluşturulmuştur. Bu nedenle, çalışmada hukuk devleti ilkesi, yargı bağımsızlığı ve kuvvetler ayrılığı konuları da anlatılmaktadır. Yargı kurullarına ilişkin genel açıklamalarla birlikte, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yargı kurulu incelenmektedir. İlk kez 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası'nda yer alan Yüksek Adliye Kurulu'nun gelişimi, yapısı, üyeleri ve kararları yargı bağımsızlığı ilkesi çerçevesinde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study describes the development of the judicial councils. The emergence of judicial establishment, formation, members and decisions are examined. Judicial councils basically were created to ensure the independence of the judiciary. Therefore, the rule of law, judicial independence and the separation of powers issues are also described. Together with the general description, the judicial council establishment of the Turkish Republic of Northern Cyprus is examined. For the first time, in 1960's Constitution of the Republic of Cyprus, the development, structure, members and decisions of the Supreme Council of Judicature are dealth with within the framework of the principle of judicial independence.