1982 anayasası'nın 59. maddesi bağlamında Spor Tahkim Kurulu kararlarının denetimi
The inspection of the decisions of Arbitration Boards for Sports in accordance with 59th article of 1982 constitution
  1. Tez No: 483263
  2. Yazar: SERKAN ASKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KESKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Türk Hukukunda sportif uyuşmazlıkların çözümü konusunda görevli ve yetkili olan spor tahkim kurullarının hukuki niteliği konusunda görüş birliği yakalanamamıştır. Ülkemizde spor alanında görev yapmak üzere iki adet tahkim kurulu oluşturulmuştur: Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu ve Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu. Gerek SGM Tahkim Kurulu, gerekse TFF Tahkim Kurulunun ve bu kurullarca verilen kararların hukuki niteliğinin ortaya konulması tartışmaları sonlandırmak açısından önem taşımaktadır. Bu kurullar yargı merci ve kararları da yargısal karar olarak kabul edilebilir mi? Acaba bu kurulları 6100 sayılı Hukuk Muhakemeler Kanunu'nun kurmuş olduğu sistem bakımından“tahkim”işlevi yerine getiren kuruluş olarak nitelendirmek mümkün mü? Yoksa bu kuruluşları idare örgütü içinde yer alan idari bir birim ve kararlarını da idari işlem olarak nitelendirmek mi gerekmektedir? Hiç şüphesiz, bu kurulların niteliğini ortaya koymadan önce Türkiye Futbol Federasyonu ile diğer spor federasyonlarının hukuki niteliklerinin ortaya konulması gerekmektedir. Bu çalışmada öncelikle spor federasyonlarının hukuki niteliği ortaya konulmaya çalışılacak, ardından spor tahkim kurullarının oluşumu irdelendikten sonra Türk Anayasasında yer alan hükümler doğrultusunda tahkim kurulu kararlarının denetimi konusu irdelenecektir. Bu yapılırken, spor tahkim kurulları ve bu kurulların kararları ile ilgili 2011 yılında yapılan Anayasa değişikliği üzerinde durularak, bu değişikliğin Türk Hukukunda neden olduğu sonuçlar hakkında değerlendirme yapılmaya çalışılacaktır. Nitekim, Anayasa'nın 59'uncu maddesinde spor tahkim kurulu kararlarının kesin olduğu ve bu kararlar aleyhine yargı merciine başvurulamayacağı hüküm altına alınmıştır. Bu değişikliğin getirdiği sonuçlar incelenmek suretiyle spor tahkim kurulu kararlarının denetimi meselesi hakkında açıklamalar yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In Turkish law, a consensus relating the legal character of arbitration boards for sports, which are authorized bodies in the settlement of sportive disputes, has not been achieved. In our country, there are two arbitration boards authorized in the field of sports: Arbitration Board of Department of Sport Services and Arbitration Board of Turkish Football Federation. Determination of legal characters of both Arbitration Board of SGM (Department of Sport Services) and Arbitration Board of TFF (Turkish Football Federation) is of utmost importance in terms of terminating the discussions. Can these boards be assumed as judicial authorities and decisions of said boards be assumed as judicial decision? Is it admissible to define said boards as the institution that fulfill the function of“arbitration”in accordance with the system established by Code of Civil Procedure numbered 6100? Or, is it required to define said institutions as an administrative unit included within administration organization and the decisions of said institutions as administrative acts? Undoubtedly, the legal characters of Turkish Football Federation and other sports federations have to be defined before determining the legal characters of abovementioned boards. In this study, the legal characters of sports federations will be defined firstly and then, the formation of arbitration boards for sports will be discussed and finally, inspection of the decisions made by arbitration boards in line with the rules of Turkish Constitution will be discussed. In addition, amendment in the Constitution regarding arbitration boards for sports and the decision of these boards and made in 2011, will be focused and an evaluation relating the results of this amendment in Turkish law will be made. Thus, it has been ensured in 59th article of the Constitution that the decisions of arbitration boards for sports are definitive and judicial authority shall not be resorted against said decisions. The matter of inspection of the decisions made by arbitration boards for sports will be explained by analyzing the results arising from the amendment mentioned above.