Özel bir tür kolonyalizm: Apartheid
A special type of colonialism: Apartheid
- Tez No: 413826
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. R. BARIŞ ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tezde Güney Afrika'da 1948'de resmileşen Apartheid'ın kapitalizm ile ilişkisi tarihsel bir perspektifle ilkel sermaye birikimi tezleri bağlamında ele alınmaktadır. Tezin amacı, ilkel sermaye birikiminin çağdaş kapitalizmin her aşamasında sürekli bir öğe olarak işlevsel olduğu yaklaşımını Apartheid bağlamında test etmektir. Tezin temel tespiti, Apartheid'ın ilkel sermaye birikimi açısından endüstrileşmiş Güney Afrika kapitalizmi içinde yeniden mülksüzleştirme amacıyla başvurulmuş bir yöntem olduğudur. Apartheid'ın mülksüzleştirme aracı ise yapısal bir şiddet türü olarak ırkçı ayrıma dayanmaktadır. Bu doğrultuda birinci bölümde sermayenin ilkel birikimi teorileri karşılaştırılacak ve kolonyalizmin türleri sınıflandırılacaktır. İkinci bölümde Güney Afrika'daki sermaye birikiminin tarihsel sürecine yer verilerek, bu süreçte Britanya'nın beyaz yönetimle yürüttüğü ekonomik ve politik ilişkilere yer verilecektir. Bölümün temel amacı gelinen tarihsel süreçte ilkel sermaye birikimi tezlerinin Güney Afrika üzerinde test edilmesidir. Üçüncü ve son bölümde ise Apartheid'ın ekonomik, politik ve sosyal uygulamaları anlatılacak ve ardından Apartheid'ın uluslararası sermaye, İngiltere ve ABD ile ilişkisi incelenecektir. Nihai olarak Apartheid'ın“özel bir tür kolonyalizm mi”olduğuna yönelik tartışma yürütülecektir. Bu bölümün temel amacı Apartheid'ın ekonomik kökenlerine inmektir. Böylece ırkçılığın Güney Afrika kapitalizminin gelişimindeki yeri de tespit edilecektir. Bölümün geri kalanında ise Güney Afrika'da bugün gelinen son durum değerlendirilecek ve Güney Afrika'nın geleceği üzerine bir tartışma sürdürülecektir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between Apartheid, officialized in 1948, and capitalism within the context of primitive capital accumulation theories from a historical perspective. The aim of the thesis is to test the consistency of the approach that the primitive capital accumulation is functional as a permanent element at every stage of contemporary capitalism regarding Apartheid regime. The main finding of this study is that Apartheid was a method applied in order to re-dispossess in industrialized capitalism of South Africa in a primitive capital accumulation manner. The dispossession instrument of Apartheid is based on racial discrimination as a means of structural violence. In this context, in the first chapter, theories of primitive capital accumulation will be compared and types of colonialism will be classified. In the second section, historical process of capital accumulation in South Africa, and economic and political relationships with the white government and Britain during this period will be explained. In the third and last section, Apartheid's economic, political and social practices will be discussed. Then, Apartheid's relations with international capital, Britain and the United States will be examined. Finally, the argument“whether Apartheid is a special kind of colonialism or not”will be discussed. The main purpose of this section is to consider Apartheid's economic base. Thus, racism's effect on the development of capitalism of South Africa will be clarified. In the rest of the section, current situation in South Africa will be evaluated and the future of South Africa will be discussed.