Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen temel seviyedeki öğrencilerin yazılı metinlerindeki dilbilgisel zaman yapılarının görünümleri
View of linguistics tense structures in the students' scripts which they learn Turkish as a foreign language in basic level
  1. Tez No: 413840
  2. Yazar: FUNDA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ S. ÇIKRIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada yabancı dil olarak Türkçe öğrenen temel 4 (A2) seviyedeki öğrencilerin yazılı metinlerindeki zamansal ilişkiler bağdaşıklık düzenlemeleri açısından incelemek amaçlanmaktadır. İnceleme süresince zamansal yapıların yazılı metinin yüzey yapıdaki görünümleri ve daha sonra işlevsel sözcüklerle kullanımları betimlenmeye çalışılacaktır. Son olarak öğrencilerin yazılı metinlerinde zaman yapılarını bağdaşık olarak kullanıp kullanmadıkları ortaya konmaya çalışılacaktır. Çalışmada yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin yazılı metinlerinin belirlenmiş ulamlar (dilbilgisel zaman) çerçevesinde çözümlenmesi hedeflendiğinden araştırma, nitel (qualitative) araştırma yöntemlerinden belge inceleme (doküman inceleme) yöntemi ile yürütülmüştür. Çözümlemede kuramsal çerçeve olarak Subaşı Uzun'un (1995) yapmış olduğu bağdaşıklık sınıflandırılmasındaki“zaman, kip, görünüş”başlığı altında yer alan“zaman”kavramı temel alınmıştır. Çalışmanın sonunda öğrencilerin metin yazma sürecinde farklı zamansal yapılar kullanarak zamanda dalgalanmaya ve metnin zamansal bağdaşıklığının olumsuz etkilenmesine neden olduğu görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin metin yazma sürecinde tümceleri birbirinden bağımsız olarak düşünerek yazdıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, tense relationships in students' scripts which they learn Turkish as a foreign language in basic 4 (A2) will be aimed to be examined within the frame of coherence collocations. During examination, aspects of scripts in surface structure and then use of them with functional words will be tried to be explained. Finally, it will tried to be presented whether students use tense structures in their scripts as coherence. As this study aims to analyze students' scripts that they learn Turkish as a foreign language within the determined category (grammatical tense), research has been conducted with document examination method from qualitative research methods. ''Tense'' concept appearing under title ''tense, mode and aspect'' in the coherence classification categorized by Subaşı Uzun (1995) has been selected as baseline. At the end of study, it has been seen that differential tense structure use of students' scripts has conduced to wave in tenses and affected tense coherence negatively. In addition, it has been inferred that students have written sentences as thinking indepence from consecutive sentences in the process of text writing.