Balkan dillerindeki Türkçe kültür kelimeleri (2 cilt)
- Tez No: 41385
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 686
Özet
ÖZET Tezin giriş bölümünde, ilk önce Balkan tarihi gözden geçirilmiştir. Bu dönem, Osraanlx öncesi ve sonrasx olarak incelenmiştir. Tarihî ilişkilerin dillere de yansıdığı ve kelime alış-verişlerinde önemi tesbit edilmiştir. Alfabetik olarak düzenlenen metin kısmında, Balkan dillerine ve Macarca'ya giren toplam 2862 kelime, mukayeseli olarak incelenmiştir. Her kelime için, önce Türkçe Sözlük' teki anlam verilmiş, daha sonra da, bu dillerde yapılan çeşitli etimolojik sözlük ve incelemelerden elde edilen sonuçlar kaydedil miştir, tndeks kısmı da, mukayeseli olarak düzenlenmiş ve kullanım açısın dan pratik hale getirilmiştir. Son bölümde de, Balkan dilleri ve Türkçe ile olan dil ilişkileri konusu çerçevesinde, başlangıcından günümüze dek yapı lan çalışmalar, bir bibliyografya halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the entrance of this thesis, first of all, the history of Balkan has been looked over. This period has been examined pre and post Ottoman. The historical relations, which also reflect upon languages, hav been con firmed important role on dealing words between different languages. In the part of text which was alphabeticly ordered, totally 2862 words that ente red into Balkan and Hungarian languages, have been comperativly examined. For each word, firstly, the meaning in Turkish dictionary has been given, than, gathered results which were from various ethimologic dictionaries and other studies in these languages, have been recorded. In the part of Index, 12 groups which belongs to material culture, have been found and to these, the verbs have been added. In addition, the index part has been or dered comperativly and, has been made practically useable. In the last part, the studies which cames from begining until present, in terms of linguis tic relations between Turkish and Balkan languages, have been represented well coordinately.