İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun kuruluşu, faaliyetleri ve yeniden yapılanması
Labor, exchange, employment bureau; establishment, activity and reorganization
- Tez No: 41400
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NÜKHET AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
TÜRKÇE ABSRAKI : Bu araştırmanın amacı bir istihdam kurumu olarak faali yet gösteren iş ve işçi bulma kurumun çalışmalarını değerlendirme ve yeniden yapıyanma aşamasında öneriler sun maktır. Bu amaçla kurum hakkında inceleme sonucu hızlı bir nüfus artışıyla karşı karşıya kalan ülkemiz de işsizlik büyük sorun olmaktadır. Kurum kuruluşundan günümüze kadar değişmeyen yapısıyla bu sorunun çözümünde etkisiz kalmıştır. Bu nedenle yeniden yapılanma çalışması gündeme gelmiştir. Biz de yapmış olduğumuz tez çalışmasında hem yeniden yapılanmaya bir model önermek; hemde alternatif iş bulma büroları teklif etmek amacıyla tez araştırmasını gerçekletirdik. Araştırmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde iş ve işçi bulma Kurumunun yapısı ve fonksiyonları incelenmiştir. Alt başlık olarak iş bulma kurumlarının tarihsel gelişimi, ülkemizde kuruluşu ve hukuki dayanakları incelenmiş; teşkilat yapısı ve faaliyeti değerlendirilmiştir. İkinci bölümde kurumun yeniden yapılanması değerlendirilmiştir. Alt başlık olarak hızla artan işsizlik karşısında kurumun durumu, aksa yan yönleri incelenmiş ve faaliyetlerin etkinleştirilmesi çalışmaları değerlendirilmiştir. Bu bölümde yeniden yapılanma çalışmaları Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlügü'nün kuruluşu ve görevleri hakkında kanun tasarısının değerlendirilmesi yapılmıştır. Kurumun halkla ilişkiler çalışmaları incelenerek alternatif iş bulma büroları ve nitelikleri gündeme getirmiştir. Üçüncü bölümde ise tez konusunu kapsayan bir anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması kurumun Ankara'da bu lunan Genel Müdürlüğü ile İzmir bölge Müdürlüğü ve Şube Müdürlüğünde görev yapmakta olan yönetici ve personel arasında yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise tez araştırmasının genel bir değerlendirlmesi yapılmıştır. Ortaya çıkan anket sonuçlarıyla birbirlikte kurumun yeniden yapılanmasına bir model oluşturacak çalışmalar ve önerileri belirtilmişir. :,:
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKI; This article is report on to evaluate the work of Labor ex change, employment bureau and to present advises at the step of reorganization. As a result of the researches, unemployment is a big problem in Turkey facing with a problem of rapid popu lation. The institution has been of this, reorganization has been put on the agenda. We made this thesis, by the aim of advising a new model of reorganization and afferent alternative affixes for finding bows. Our reserarch consist three pants; At the first part; the structure and the functions of the Embalmment Agency are ex amined. As a second title, the historical development, the insti tution and the juridical supporters of the institution one exam ined, the structure of organization and the reorganization of institution isevakated. The work of activating activates are evaluated. At this port, the works of reorganization and the evaluation of a draft of a proposed low avast the functions and the fosdatien of Turkey Employment Agency General Principal are examined Examining the work of relations beethoven peo ple, alternative offices for finding jobs and the qualities of them are put on the agenda. At the third pert a public survey is made between the staff and the directors of Ankara General Principal and Branch Office At the conclusion part, a general evaluation of the thesis is made. By the resale of the public survey, the work to form a new model of reorganization and the advises are stated. * "