Türk eğitim sisteminde temel eğitimin gelişimi
Development of the basic educational schools in the Turkish education system
- Tez No: 41413
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, sekiz yıllık temel eğitim (ilköğretim) okullarının planlanması, örgütlenmesi, öğretim programlan ve yönetimine ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı düzenlemeleri, öğretmen ve yöneticilerin uygulamaya dönük görüşlerini belirlemektir. Araştırmada, bilgi toplama aracı olarak iki kısımdan oluşan anket kullanılmıştır. Anketin birinci kısmında, ilköğretim okullarında görev yapan öğretmen ve yöneticilerin kişisel özelliklerini saptamaya yönelik sorular yer almaktadır. İkinci kısımda ise, ilköğretim okullarına ilişkin olarak öğretmen ve yöneticilerin görüşlerini saptamayı amaçlayan 40 soru bulunmaktadır. Öğretmen ve yöneticilerin bu konudaki görüşleri her sorunun yanında yer alan, dört noktalı likert tipi bir ölçekle saptanmıştır. Araştırma, Denizli ilinde bulunan üç ilköğretim okulunda; 97 öğretmen ve 14 yönetici üzerinde yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel çözümlenmesinde frekans değerleri ve yüzde değerleri, ayrıca öğretmen ve yöneticiler arasında görüş farklılığı olup olmadığını yoklamak için kay kare testi uygulanmıştır. Araştırmada ilköğretim okullarının planlanmasına, örgütlenmesine, öğretim programlarına ve yönetimine ilişkin elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research consist of planning and organizing the basic educational schools (eight-year schools) and looking for the answer to the questions of what the opinions of the instructors and directors dealing with practicing in the future are, by distinguishing the arrangement of The National Education Ministry about teaching programmes and management. In the research the survey which consists of two parts has been used as a source collecting knowledge. The things which are presented in the first part of the survey are the questions of finding out personel characteristics of the instructors and directors in the primary school education. The second part consists 40 questions which aim to find out the opinions of instructors and directors about primary school education. The ideas of the instructors and directors about these subjects are determined by a likert type of criterion with four full stops, which is next to each question. The research has been practiced on 97 instructors, 14 directors in three primary schools in Denizli. In the statistics analysis of date which are handed by research it has been determined by the frequency and percentage values. On the other hand kay square test is applied to be able to test whether there are any differences in the opinions of the instructors and directors or not. In the research, lost of hypothesis about organizing of primary school education, the data about teaching programmes and management have also been evaluated.