Geleneksel öğretim yöntemleri ile işbirlikli öğrenme yönteminin matematik öğretimi üzerindeki etkileri
Effects traditional teaching methods and cooperative learning on teaching mathematics
  1. Tez No: 41414
  2. Yazar: EMEL ERÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİLE AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; işbirlikli öğrenme yöntemi ile geleneksel öğretim yöntemlerinin akademik başarı ve hatırda tutma üzerindeki etkilerini incelemektir. Denekler, Denizli'deki okullar içerisinden random yöntemiyle seçilmiş ve araştırma üçüncü sınıf öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Gruplar deneysel durumu kontrol etmek amacıyla random yöntemiyle deney ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Araştırmada ölçme aracı olarak 20 çoktan seçmeli sorudan meydana gelen test kullanılmıştır. Bu test deneklere ön test ve son test olarak uygulanmış ve aynı test uygulamanın bitiminden dört hafta sonra hatırda tutma testi olarak uygulanmıştır. Sonuç olarak, işbirlikli öğrenme yönteminin uygulandığı deney grubundaki denekler basan ve hatırda tutma testinde, geleneksel öğretim yöntemlerinin uygulandığı kontrol grubundaki deneklerden daha başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the present research is to investigate effects of cooperative learning and whole class instruction on academic achievement and four weeks retention. Subjects (n= 74) were randomly selected from among regular third graders in a middle-class elementary school in Denizli. Groups were randomly assigned to control an experimental conditions. Treatment lasted for fifteen class hours. An achievement test which contained. 20 multiple choice items was administered at the end of the treatment and four weeks later. Results indicate that subjects in cooperative condition scored higher than the subjects in control class both at achievement and retention tests.