Poli(maleikanhidrit-ko-vinilasetat)-noradrenalin kontrollü ilaç salım sisteminin stabilitesinin ve salım özelliklerinin çeşitli ortamlarda incelenmesi
Investigation of stability and delivery properties of poly(maleic anhydride-co-vinyl acetate)-noradrenalin controlled drug delivery system at different mediums
  1. Tez No: 414134
  2. Yazar: CEREN ASLITÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOLUNAY ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İlacın vücuda alımını sağlayan ve ilacın vücutta salınım zamanı, hızı ve yerini kontrol ederek ilacın verimliliğini ve güvenliğini arttıran araç veya formülasyonlar kontrollü ilaç taşıma (salım) sistemleri olarak tanımlanır. Kontrollü ilaç taşıma sistemleri etkin maddenin bölgesel ve ya sistematik olarak önceden belirlenmiş oranlarda ve spesifik zaman aralıklarında salım yapmasını sağlar. Son yıllarda kopolimer-ilaç konjugatları kontrollü ilaç taşıma sistemlerinde oldukça yaygın kullanılmaya başlanmıştır. Kopolimer-ilaç konjugatlarının farklı ortamlardaki partikül boyutu ve zeta potansiyeli ölçümü ile yüzey yüklerinin belirlenmesi, kopolimer-ilaç konjugatlarının bulunduğu ortamdaki stabilitesi hakkında bilgi verir. Bu çalışmada, kopolimer-ilaç sisteminin farklı ortamlardaki davranışlarının incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla, in-vitro ve in-vivo çalışmalarda bir çok biyolojik aktivite gösterdikleri saptanan poli(maleik anhidrit-ko-vinil asetat) kopolimeri, katalizör varlığında noradrenalin ilaç etken maddesi ile türevlendirilerek poli(maleik anhidrit-ko-vinil asetat)-noradrenalin kontrollü ilaç salım sistemi sentezlendi. Poli(maleik anhidrit-ko-vinil asetat)-noradrenalin kontrollü ilaç salım sisteminin partikül boyutu, mobilitesi, zeta potansiyeli ölçümleri, farklı pH ve tuz konsantrasyonlarının yanında dekstroz, fosfat tamponu çözeltisi ve simule edilmiş vücut sıvısı ortamlarında yapıldı ve bu özelliklerinin zamana bağlı değişimleri UV/VIS spektrumu ölçümleri yapılarak kopolimer-ilaç sisteminin kararlılığı ve salımı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Controlled drug delivery (release) systems are described as a device or a formulation which provides the intake body of drug and enhancing its efficiency and reliance by controlling releasing time, rate and place of the drug in the body. Controlled drug delivery systems provide regionally or systemically active agent to oscillate at predetermined proportions and at specific time intervals. In recent years, copolymer-drug conjugates have been used widely at controlled drug delivery systems. The determination of particle size, surface charge and zeta potential of copolymer-drug conjugates at different medias gives information about the stability in the presence of copolymer-drug conjugate. In this study is aimed to investigate the behaviors of copolymer-drug system at different environments. For this purpose, poly (maleic anhydride-co-vinyl acetate)-noradrenaline controlled drug delivery system was synthesized via poly (maleic anhydride-co-vinyl acetate) copolymer which was identified by representing many biological activity in-vitro and in-vivo studies was derivatived with noradrenalin pharmaceutical active substance in the presence of catalyst. The particle size, mobility and zeta potential of poly (maleic anhydride-co-vinyl acetate)-noradrenaline controlled drug delivery system were measured at different pHs and salt concentrations besides in dekstrose, phosphate buffer solution and stimulated body fluid solutions and the stability and release of the copolymer-drug system were investigated by the time-dependent change of these characteristics via the UV / VIS spectrum measurements.