Biga Yarımadası kuzeyinin (Lapseki-Şevketiye arası) paleojen stratigrafisi ve mollusk faunası
Paleogene stratigraphy and molluca fauna of the northern part of Biga Peninsula (between Lapseki-Sevketiye)
- Tez No: 498261
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ KAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, çalışma alanında yüzlek veren Paleojen yaşlı sedimanter birimler ve bu birimlerin birbirleri ile olan stratigrafik ilişkileri belirlenmiştir. Paleojen çökellerden elde edilen Gastropoda-Bivalvia faunası tanımlanmış, faunanın sunduğu ortam verilerinden yararlanarak havzanın paleoekolojik özellikleri yorumlanmıştır. Saha çalışmalarında 9 adet ölçülü stratigrafik kesit alınmış ve sistematik örnekleme yapılmıştır. Örneklerin incelenmesi ile, Fıçıtepe Formasyonunda 15 cins 17 tür ve Danişmen Formasyonunda ise 34 cins, 35 tür tanımlanmıştır. Alınan ölçülü stratigrafik kesitlerin biyostratigrafik ve litostratigrafik korelasyonu sonucunda çalışma alanındaki Paleojen birimlerin Orta Eosen (Beyçayır Volkaniti), Priaboniyen (Fıçıtepe Formasyonu), Geç Eosen (35,18±0,26 My.) (Kızıldam Volkaniti), Egeriyen (Danişmen Formasyonu) esnasında oluştuğu ve üzerine Miyosen ve Kuvaterner çökellerinin yer aldığı tespit edilmiştir. Tanımlanan faunaya göre Fıçıtepe Formasyonu Priaboniyen'de, acısu özelliğinde çok sığ bir denizel ortamda çökelmiş olmalıdır. Danişmen Formasyonu'nun ise Egeriyen'de dönem dönem tatlı sularla beslenen, çok sığ kıyı ortamı (lagün) koşullarında çökeldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Paleogene sedimentary units and their stratigraphic relations were determined. A Gastropoda-Bivalvia fauna was identified in the Paleogene sediments. Paleoecological aspects of the basin was interpreted by the help of environmental data of fauna. During in the field works, 9 sections were taken and systematic ally sampled. 15 genera and 17 species from the Fıçıtepe Formation and 34 genera and 35 species from the Danişmen Formation were identified. Biostratigraphic and lithostratigraphic correlations of the stratigraphic sections show that the Paleogene units are made up of bottom to top; Middle Eocene (Beyçayır Volkanics), Priabonian (Fıçıtepe Formation), Late Eocene (35 Ma.) (Kızıldam Volkanics) and Egeriyen (Danişmen Formation). Miocene and Quaternary deposits overlay these Paleogene units. Faunal data show that Fıçıtepe Formation was deposited in a very shallow marine, brackish water environment during the Priabonian. Danişmen Formation accumulated under very shallow coastal conditions (lagoon) in Egerian by fedding with fresh water from time to time.