Yer altı maden işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği örnek uygulama Gümüştaş Madencilik ve Tic. A.Ş. Bolkardağ İşletmesi'nde İSG uygulamaları ve risk değerlendirmesi
Occupational safety applications and risk assessment in Gumustas Bolkardag Ore Mine
  1. Tez No: 414339
  2. Yazar: SEYHAN GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İş sağlığı ve iş güvenliği çalışmalarının amacı, iş kazalarından çalışanları koruma ve daha sağlıklı bir ortamda çalışmalarını sağlamanın yanı sıra risklerin öngörülmesi, değerlendirilmesi ve bu riskleri tamamen ortadan kaldırabilmek ya da zararlarını en aza indirebilmektir. Risklerin değerlendirilmesi; işletme dahilinde tüm faaliyetlerinde, ekipman kullanımının sağlık ve güvenlik üzerindeki etkilerinin sistematik olarak incelenmesini içerir. Bu çalışmada, Gümüştaş Madencilik ve Tic. A.Ş. Bolkardağ yeraltı maden işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği örnek uygulamalarına yer verilmiştir. İşletmedeki eğitim faaliyetleri ve çalışanların bu eğitimlerden nasıl yararlandıkları belirtilmiş ve olası riskler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the occupational safety and health study is to propose and assessment of risks, and to get rid of risks or minimize of its damage in addition to protecting from accidents and providing beter conditions to workers. Risks evaluation coversto examining of effects of equipment usage on safety and health in who lemining activity. In this study, occupational safety and health applications have been presented and risk assessment has beendone in Gümüştaş BolkardağOre Mine.