Fındık dövme makinesi tasarımı ve imalatı
Construction and manufacturing of hazelnut crushing machine
  1. Tez No: 414383
  2. Yazar: FATİH BURÇİN GÜRARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI ALİ ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Geleneksel fındık helvası makinesinin imalatı ve performans artırıcı tasarım çalışmalarının yapılması amaçlanmıştır. Bu deneysel çalışmada,fındık helvasının fabrikasyon seri imalatından kaynaklanan istenmeyen özellikler ve sebepleri araştırılmıştır. Tesbit edilen bu faktörlere göre geleneksel fındık helvası makinesi imalatı yapılmıştır. Tasarımı yapılan farklı tokmak uçları ve farklı vurma kuvvetleri ile fındık helvası üretimi deneyleri yapılarak ideal fındık helvası üretim prosesi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is production of traditional hazelnut paste machine and design works with increasing rate of performance. It was investigated undesirable properties and reasons of hazelnut paste that originated from its serial construction. Traditional hazelnut paste machine was manufactured according to determined these factors. The process of ideal hazelnut paste was established by constructing design with different tip strikers and impulse powers.