Ceylanpınar Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen siyah alaca ineklerin süt verimine ilişkin yönelim unsurlarının tahmini
Estimates of the trend components in the milk yield of holstein friesian cows raised at the Ceylanpinar State Farm
- Tez No: 414389
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK METİN YENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ceylanpınar Tarım İşletmesi Süt Sığırcılığı İşletmesinde yetiştirilen Siyah Alaca ineklerin 305 günlük süt verimindeki yönelim unsurlarını (genotipik, fenotipik ve çevresel yönelimi) tahmin etmek amacıyla, 1989- 2012 yılları arasında yetiştirilmiş olan 2055 baş Siyah Alaca ineğe ait 6165 laktasyon kaydı değerlendirilmiştir. Genetik parametre tahminleri için 305-gün laktasyon süresine göre standardize edilmiş süt verimleri (laktasyon 1, 2 ve 3) öncelikle MTDFREML programı kullanılarak tekrarlı-ölçülmüş özellik hayvan modeliyle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre¸ ortalama laktasyon süresi 313,23± 28,47 gün; yıllık ortalama süt verimi 6197,88±1681,35 kg ve düzeltilmiş 305 gün laktasyon süt verimi ise 6164,41±1713,90 kg olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This Phd study was carried out to estimate the trend components (The phenotypic, genetic and environmental trends) for 305-day milk yield in Holstein Friesian Cows raised between the years 1989-2012 at the Ceylanpınar State Dairy Farm. In order to estimate the trend components 6165 lactation records of 2055 Holstein cows was analysed.. In order to estimate of genetic parameters, standardized milk yield according to 305-day lactation period (lactation 1, 2 and 3) were analyzed primarily with repeated-measured animal models by using MTDFREML programs. According to the data obtained in the study , the lactation length, average lactation milk yield and avarage 305-days milk yield adjusted were calculated as 313.23 ± 28.47 days, 6197.88 ± 1681.35 kg and 6164.41 ± 1713.90 kg respectively. The phenotypic, environmental and genetic trends for 305 days milk yield were found to be-70,72kg/year, -70,53kg/year and -0,19 kg/year, respectively.