Türlerin dili: Yazılı basındaki haber metinleri üzerine sözcük özellikleri ve çok sözcüklü birimler bakımından bir inceleme
The language of genres: Lexical features and multi - word units of new texts in written media
  1. Tez No: 414451
  2. Yazar: NURBANU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada, yazılı basındaki haber dili sözcük özellikleri ve çok sözcüklü birimler bakımından derlem temelinde ve çok boyutlu yaklaşım yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma için Akşam, Habertürk, Hürriyet, Milliyet, Sabah ve Zaman gazetelerinin İnternet ortamındaki haber metinlerinden politika, magazin, güncel olay, 3. sayfa ve spor konularından oluşan 250.000 sözcüklük bir Haber Metinleri Derlemi (HMD) oluşturulmuştur. Çalışmada derlem işleme programı olarak Antconc 3.2.4 kullanılmıştır. Dört bölümden oluşan bu araştırmanın birinci bölümünde teksözcük/ sözcükbirim oranı (TSO), ikinci bölümünde en sık kullanılan 20 sözcükten hareketle sözcük sıklıkları, 3. bölümünde yeni sözler (neolojizm) ve dördüncü bölümünde çok sözcüklü birimler ele alınmıştır. Derlemden elde edilen sözcük listeleri gerekli durumlarda bağlamdan hareketle değerlendirilmiştir. Çalışma sırasında haber metinlerinin politika, magazin gibi alt türleri karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıkları, kendine özgü sözcüksel özellikleri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we examined the media language in view of its lexical properties on the basis of a 250.000 words News Text Corpus (NTC) compiled with texts chosen from Akşam, Habertürk, Hürriyet, Milliyet, Sabah and Zaman. The NTC has five sub-corpora divided into politics, magazine, daily news, third page and sports news domains. The computer software program AntConc 3.2.4 was used for data extraction. There are four main sections in this thesis. The first sections deals with type/token ration issues, the second with word frequencies, the third with neologism, and the last with multi-word units. Since the thesis also has a variationist perspective we compared all four sub-corpora to determine the distinctive lexical features of each domain.