Rusya'nın yakın çevre politikasında bir enstrüman olarak etnik temelli sorunlar ve Güney Kafkasya
Ethnic based problems as an instrument of Russia's near abroad policy and the South Caucasus
- Tez No: 414491
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 379
Özet
Rusya, Soğuk Savaş sonrası dönemde eski SSCB ülkelerinde özel çıkarları olduğunu belli etmek, bu ülkeleri diğerlerinden ayırmak için jeopolitik anlamda“yakın çevre”kavramını kullanmayı tercih etmiştir. Rusya, 1993 yılında yakın çevre alanına yönelik politikasının temellerini içeren doktrin kabul etmiştir. Yeniden dünya gücü olabilmek için hayat sahası olarak gördüğü bölgede hegemonyasını kurmak için uğraş veren Rusya, bunu yapabilmek için yumuşak ve sert güç olarak birçok aracı mevcuttur. Bu çalışma, güvenlik, yakın çevre ve etnisite kavramlarını merkeze koyarak Rusya'nın yakın çevre alanına yönelik politikasını incelemektedir. Çalışma'da Rusya'nın“Yakın Çevre Politikası”nın tarihi arka planına inilmiş, teorik çalışma yapılmış, Rusya'nın 1993'den beri yayınlanmakta olan Dış Politika Konsepti, Ulusal Güvenlik Stratejisi ve Askeri Doktrinleri incelenmiştir. Çalışma'da Güney Kafkasya'daki Dağlık Karabağ, Abhazya, Güney Osetya, Cavaheti, Ahıska, Lezgi, Avar ve Talış sorunları incelenmiş, bu sorunlar Rusya'nın Güney Kafkasya ülkeleri ile ilişkileri bağlamında ele alınmıştır. Rusya, bölgedeki bu etnik temelli sorunları bir enstrüman olarak kullanarak bölgede hegemonyasını kurmaya çalışmakta, geleneksel kodları dikkate alındığında Rusya'nın yayılmacı siyasetini devam ettirmek için bu araçlarını kullanmaya devam edeceği anlaşılmıştır. Anahtar Kavramlar : Rus Dış Politikası, Yakın Çevre, Güvenlik, Etnik Sorun, Jeopolitik, Güney Kafkasya
Özet (Çeviri)
After the Cold War period, Russia makes certain the special interests in the former Union of Soviet Socialist Republics and has chosen“near abroad”concept to separate these republics from others in the geopolitical sense. In 1993, Russia has accepted the doctrine which contains the basics of the“near abroad”policy. Russia in order to become a world power again strives to establish its hegemony in the area which sees as the field life. To do this, as soft and hard power Russia has many tools. This study investigates the safety, near abroad and ethnicity concepts putting them to the center of Russia's“near abroad”policy. In the research, the background of Russia's history of“near abroad”policy has been presented, theoretical studies have been conducted, from 1993 Russia's Foreign Policy Concept, the National Security Strategy and Military Doctrines have been investigated. In the research, Nagorno-Karabakh in the South Caucasus, Abkhazia, South Ossetia, Javakheti, Akhaltsikhe, Lezgi, Avar and Talysh problems have been examined, and these problems have been discussed in the context of Russia's relations with the South Caucasus countries. Russia seeks to establish its hegemony in the region by using these ethnically based problems in the region as an instrument, considering the traditional codes it is understood that Russia in order to continue an expansionist policy will continue to use these tools. Key words : Russian Foreign Policy, Near Abroad, Security, Ethnic Problem, Geopolitics, South Caucasus