Kadın yoksulluğu - enformel istihdam ilişkisi: Uygulamalı bir araştırma
The relation between women poverty and informal employment: An empirical research
- Tez No: 414492
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Tez çalışmasının asıl amacı, enformel istihdamda yer alan yoksul kadınların, enformel istihdama yönelmesinde etkili olan nedenleri, enformel istihdamdaki çalışma koşullarını ve enformel istihdamın kadının psikolojik, sosyal, kültürel yaşantısına olan etkilerini belirlemektir. Sayılan bu amaç doğrultusunda, Ankara ili içerisinde enformel istihdamda bulunan 388 yoksul kadın ile görüşülmüştür. Görüştüğümüz yoksul kadınların çoğunluğu birinci tercihleri olmamasına karşın, aile bütçesine katkı ve çocukların eğitimini sağlayabilmek için enformel istihdama yönelmişlerdir. Yoksullukla baş etmeye çalışan bu kadınların sosyal katılımları tam olarak gerçekleştiremedikleri, gelecekleri ile ilgili kaygı duydukları görülmüştür. Ayrıca görüştüğümüz kadınlar, kendilerinden farklı olarak çocuklarının devlette; garantili olarak tabir ettikleri bir işte çalışmasını arzu etmektedirler. Anahtar Kelimeler : Yoksulluk, Kadın Yoksulluğu, Enformel İstihdam
Özet (Çeviri)
The main purpose of thesis is to determine the reasons that are effective on poor women inclining to informal employment, working conditions in informal employment and the impacts on women's pyscological, social, cultural life of informal employment. In accordance with this purpose, 388 poor women in the city of Ankara were interviewed. The majority of the poor women we interviewed have choosen informal employment to ensure the education of their children and to contribute to family budget although it is not their primary preference. It has been seen that these women who try to cope with poverty can not have social participation and are concerned about their future. Additionally the women we interviewed, unlike themselves, wish for their children to be an employee in public sector which they express as guaranteed employment. Key words : Poverty, Women Poverty, Informal Employment