Muhammedcan Raşidin'in seçme şiirleri üzerine dil ve üslup incelemesi
Examination of language and style in selection poems of Muhammedcan Rashidin
- Tez No: 414490
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN DEMİREZ GÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışmada, Uygur şair Muhammedcan Raşidin'in seçme şiirleri dil ve üslup açısından incelenmiştir. Tez; Giriş, Şiirlerin Çeviri Yazısı ve Aktarma, İnceleme ve Sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, şair hakkında bilgi verilmiş, şiirlerde ele alınan konular hakkında bilgi verilmiştir. Şiirlerin Çeviri Yazısı ve Aktarma bölümünde, eserin transkripsiyonu yapılmış ve Türkiye Türkçesine aktarması verilmiştir. Türkiye Türkçesine aktarılan bu şiirlerde şair, Uygur halkının yaşantısını ve kültürel yapısını da ortaya koymuştur. Şiirlerde geçmişe özlem, dosta verilen değer, sevgiliye olan derin aşk, çocuklar, hayat, aile ve Uygurlara has özellikler gibi birbirinden farklı konular işlenmiştir. İnceleme bölümünde dil ve üslup özellikleri üzerinde durulmuş; bu bölüm Yeni Uygur Türkçesinin ses, şekil, imla özellikleri, kelime dünyası, kelime grupları, deyimler, atasözleri, tekrarlar ve söz sanatları başlıkları altında ele alınmıştır. Sonuç bölümünde de, çalışma genel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonunda kaynakçaya yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Uygur, Muhammedcan Raşidin, Şiirler, Dil ve Üslup.
Özet (Çeviri)
In this study, selection poems of Uyghur poet Muhammedcan Rashidin are examined in terms of language and style. The thesis consists of Introduction, Translation Text of Poem and Alienisms. In Introduction chapter, information on poet and subjects, which are handled in poems, are given. In the chapter of Translation Text of Poems and Alienisms, transcription of the work is done and its translation into Turkish is given. In this poem, translated into Turkish, the poet shows the life style and cultural structure of Uyghur people. He discusses different subjects such as nostalgia, value of friends, deep love to darling, children, life and characteristics of Uyghur people. In chapter of Examination, language and style properties are stressed and this chapter is discussed under the titles of sound, style and dictation properties of Uyghur Turkish, vocabulary, idioms and proverbs, repetitions and rhetoric. In the chapter of Conclusion, the study is assessed in general. References are given in the end of the study. Key Words : Uyghur, Muhammedcan Rashidin, Poems, Language and Style.