Household indebtedness and financial literacy in Turkey
Türkiye'de hanehalkı borçluluğu ve finansal okuryazarlık
- Tez No: 414525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN GÜLSÜN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, 2009 yılında, Türkiye'de yaşayan 2576 kredi kartı kullanıcısı arasında düzenlenmiş olan Kredi Kartı Kullanımı Araştırması Anketi verilerinden faydalanarak hangi faktörlerin hanehalkını kredi piyasasına yönelttiğini ve ne kadar borç almalarına neden olduğunu araştırmaktadır. Anket verileri borçluluk kategorisinde resmi borç, gayri resmi borç ve kredi kartı borcu olarak adlandırılan alt kategorileri de barındırdığından; söz konusu faktörlerin adı geçen farklı borçluluk kategorilerine etkisine ayrı şekilde bakabilmemize olanak sağlamaktadır. Resmi, gayri resmi, kredi kartı ve toplam borcu etkileyebilecek faktörler beş ana başlıkta incelenmiştir: Finansal okuryazarlık, yaşam döngüsü hipotezi, ekonomik durum, kredi alabilme yetkinliği ve demografik özellikler. Finansal okuryazarlık üç alt kategoriye ayrılmaktadır: Finansal sisteme dahil olma, finansal bilgi düzeyi ve finansal davranış. Finansal davranış ve tutumun hanehalkı borçluluğu ve etkin borçlanmayı, finansal bilgi düzeyinden daha çok etkilediği görülmüştür. Bu yüzden, finansal davranışı geliştirebilecek eğitim (örneğin, para yönetimi) ve kredi kartı kullanımı ile ilgili düzenlemelerin (örneğin, savurgan davranışları önleyebilecek) uygun çözümler olabileceği söylenebilir. Bu tez, hızla büyüyen Türkiye kredi piyasasının dinamiklerini tanımak ve artan borçluluk oranına sahip olan hanehalkı profillerini tanımak adına önemli bir başlangıç noktası oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand which factors affect households' decision to enter the credit market and the amount of debt they obtain, using data from the Credit Card Consumer Survey conducted in 2009 on 2576 credit card users across Turkey. Since this data presents information about different subcategories of debt, namely formal, informal and credit card debt, we examine whether different debt types have similar or different determinants. The possible factors that can affect formal, informal, credit card and total debt are investigated under five main categories: financial literacy, life cycles, economic situation, ability to get credit, and demographics. Financial literacy is divided into three components: financial inclusion, financial knowledge and financial behavior. We show that, more than financial information, it seems that people's financial behavior and attitudes make a difference in indebtedness levels and smart borrowing. Education to improve behavior (on money management, for example) and regulations on the usage of credit cards (to prevent imprudent behavior, for example) may be relevant policy tools to be employed. This thesis can serve as a useful beginning point for the rapidly growing Turkish credit market and it can contribute to the designing of various solutions for the rising indebtedness problem for different household profiles.