Tıbbi müdahalelerde ifa yardımcısının fiillerinden doğan sorumluluk
Liability for the acts of performance assistant in the medical attemptions
- Tez No: 414570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU GÜLSEREN ÖZCAN BÜYÜKTANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kişilerin hukuk tarafından korunan en önemli değeri onların yaşamı, vücut bütünlüğü ve sağlığıdır. Tıbbi müdahaleler, bu değerlerin korunması amacıyla gerçekleştirilse bile yine de bu değerlere zarar verici sonuçlar doğurmaları her zaman mümkündür. Tıbbi müdahale sonucunda hastanın zarar görmesi, müdahalenin hukuka uygunluğu ve zarardan sorumluluk gibi birtakım soruları beraberinde getirir. Günümüzde tıp biliminde ulaşılan bilgi seviyesi, uzmanlaşma, iş bölümü gibi olgular, tıbbi müdahalelerde ifa yardımcısı kullanımını sıradan hale getirmiştir. Tezimiz tıbbi müdahalelerde ifa yardımcısı kullanımının yaygınlığını dikkate alarak bu kimselerin davranışlarından sorumluluğu açıklama amacındadır. Tıbbi müdahaleler bakımından ifa yardımcısının fiillerinden sorumluluğun söz konusu olabilmesi için önce hastaya karşı tıbbi müdahalenin üstlenilmiş olması gerekir. Tıbbi müdahalede ifa yardımcısı kullanımının caiz olduğu hallerde ifa yardımcısının borca aykırı fiili sebebiyle hastanın zarara uğramış olması durumunda, tıbbi müdahalenin asıl borçlusunun ifa yardımcısının davranışında farazi kusuru bulunmaktaysa asıl borçlunun Türk Borçlar Kanunu m. 116 gereği sorumluluğu doğar. Bunun sonucu, tıbbi müdahalenin asıl borçlusunun ifa yardımcısının davranışından kendi davranışıymış gibi sorumlu olmasıdır. Dolayısıyla tıbbi müdahalenin asıl borçlusu, hastanın uğradığı zararları tazmin etmekle yükümlüdür.
Özet (Çeviri)
People's life, physical integrity and health are the most important values protected by law. Even though medical attemptions are carried out with the purpose of protecting these values, it is always possible to harm people during these procedures. Lawfulness of the procedures and liability from the damage must be examined if patient is harmed. Use of a performance assistant has become a common practice in modern medicine, as a result of accumulation of knowledge, specialization and coordination. This thesis aims to explain the liability arising from the actions of performance assistants since deployment of performance assistants in medical treatments are extremely common. Liability from actions of a performance assistant could arise only after a medical attemption has been undertaken. If some harm is done during the lawful deployment of performance assistant in medical attemption by the actions of that performance assistant which are against the contract, liability arises by Turkish Code of Obligations article 116. As a result, principal debtor is liable for performance assistant's actions as if they are his/her own actions. Thereby, principal debtor of medical attemption has to compensate the losses of the patient.