Karayolları Trafik Kanunu'nda destekten yoksun kalma tazminatından sigorta şirketinin sorumluluğu
Liability of the i̇nsurance company from the compensation loss of support according to The High Way Traffic Code
  1. Tez No: 414569
  2. Yazar: ENES BERK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Trafik, Law, Public Administration, Traffic
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Sigorta şirketleri trafik kazası sonucunda meydana gelen zararlardan sorumludur. Sigorta şirketinin sorumluluğunun kaynağı, sigorta sözleşmesidir. Bu bağlamda, sigorta sözleşmesinin içeriğinin belirlenmesi gerekir. Sigorta sözleşmesi, Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası sözleşmesidir. Sözleşmeye göre sigorta şirketi, motorlu aracın işletilmesinden dolayı üçüncü kişilerin görmüş olduğu zararları karşılar (KTK m. 85). Buna göre motorlu aracın işletilmesinden sigorta şirketinin sorumlu olabilmesi için bir zarar doğmuş olmalıdır. Bu zararlar üçüncü kişinin ölmesi veya yaralanmasına bağlı olarak ortaya çıkan zararlardır. Bu anlamda kişinin ölümüne bağlı olarak ortaya çıkan destekten yoksun kalma tazminatından da sorumludur. Zarar, motorlu aracın işletilmesi esnasında meydana gelmelidir. Zarardan sorumlu bir işletenin olması gerekir. Kanuna göre işleten; aracın sahibi, uzun süreli kiralayan, ariyet alan, mülkiyeti saklı tutma kaydı ile satın alan alıcı, rehin alan, yolcu taşımacılığı yapan firmalardır. İşleten illiyet bağını kesen sebeplerin varlığı halinde sorumluluktan kurtulur. Destekten yoksun kalma zararı, hukuka aykırı bir fiil sonucunda desteğin ölmesiyle birlikte, destekten halihazırda yararlanan veya ileride muhtemel olarak yararlanacak kişinin uğramış olduğu malvarlığı zararlarıdır. Destek kaybından doğan zararın, niteliği itibariyle dolaylı ve maddi bir zarardır. Dolaylı bir zarar olmasına rağmen, uğranılan zararın tazmini hususunda özel bir hükümle bir talep hakkı tanımıştır. Bu zarar, destek görenin şahsında doğan asli ve bağımsız bir talep hakkıdır. Destekten yoksun kalma zararı, sigorta kapsamı dışında kalan zararları düzenleyen KTK m. 92'de belirtilmediğinden dolayı sigorta sözleşmesi kapsamındadır. Destekten yoksun kalma zararı belirlenirken destek durumundaki sürücünün kusuru dikkate alınmaz. Çünkü tazminattan indirim sebebi zarar görenin kusurudur. Ancak zarar gören, ölen kişi değil ölenin desteğinden yoksun kalan kişiler olduğundan dolayı desteğin kusuru tazminattan indirilemez. Anahtar Kelimeler İşleten, Motorlu Aracın İşletilmesi, Destek, Sigorta şirketi
Özet (Çeviri)
Insurance companies are liable for damages occurring as a result of traffic accidents. The source of the responsibility of the insurance company is the insurance contract. In this content, the content of the insurance contract it must be determined. The insurance contract is Mandatory Liability İnsurance contract. According to this contract, the insurance company compensates the damages of the third parties that have occured due to the operation of the motor vehicle (High Way Traffic Code a. 85). According to this, there should be a damage for the insurance company to be liable for the operation of a motor vehicle. These damages occur due to the death or injury of third parties. The insurance company is also liable for compensation for loss of support due to death. Damage must occur during the operation of the motor vehicle. For insurance company to be hold liable, there must be an operating liable for damages. According to the law, the owner of the vehicle, long-term leaseholders, the borrowers in loan for use contracts, buyers with condition of reservation of property, pledge takers, passenger transport firms are considered as operating. Operating cannot bring salvation evidence. In case of absence of causal link, operating is released from liability. Damage of an individual who is deprived of support of the dead, is the loss of those who already have benefited from the support or who would have benefited in the future if death had not occurred. The damages due to the loss of support is indirect and pecuniary damage. Despite the fact that it is indirect damage, the law provides a right to claim with a special provision for the compensation of the damages. This is a principal and independent right to claim of the aggrieved party. Damage of an individual who is deprived of support is within the scope of the insurance contract as it is not specifically stated in the Article 92 of the High Way Traffic Code the damages that are out of the scope of the insurance. When the compensation amount for the individual who is deprived from the support is determined, the fault of the driver who is the support is not taken into account. Because the reason for discount is the fault of the aggrieved party. However, the aggrieved party is not the dead; in contrast, aggrieved party is the individual who are deprived from the support of dead; therefore the fault of the dead support does not constitute a reason for discount. Keywords Operating, The Operation Of The Motor Vehicle, Support, The Insurance Company.