Sağlık işletmelerinde büro yönetimi: Çorlu örneği
Back office management at health providers: The case of Çorlu
  1. Tez No: 414651
  2. Yazar: MÜGE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KUBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnsanların sosyal ve ekonomik yönden refah içinde yaşamaları ve yüksek sağlık düzeyine ulaşmalarında en önemli göstergelerinden biri ?Temel Sağlık Hizmetleridir.? Toplumun bu hizmetlere ulaşma ve yararlanma yaygınlığı, Temel Sağlık Hizmetleri kapsamında ele alınan hasta sevk ve sonuçlarını izleme bu bütün içinde analiz edilmelidir. Son yıllarda her sektörde olduğu gibi sağlık sektörü de bir değişim içindedir. Bu değişim; yalnız teknoloji konusunu değil; sağlık kurumlarında çalışan personelin eğitimi, yetkinliği ve hizmet sunumuna ilişkin bir takım düzenlemeleri de gündeme getirmiştir. Çünkü hizmetin özünde insan sağlığı ve insana hizmet olması; kaliteli hizmeti, hasta memnuniyetini zorunlu kılmaktadır. Hasta memnuniyeti çeşitli faktörlerden etkilenen karmaşık bir kavram olup hizmet kalitesinin en önemli göstergelerindendir. Sağlık kurumları arasındaki rekabet; kurumların teknik ve personel yatırımlarının biçimlenmesinde, hasta memnuniyeti ön plana çıktıkça; Gerek bu planları yapma gerekse hizmet kalitesinin devamlılığını sağlama anlamında büro yönetiminin önem artmıştır. Hasta memnuniyeti için öncelikle hizmet verilecek müşterinin tanınması gerekmektedir. Ayrıca sağlık işletmelerinin rekabet üstünlüğü kazanabilmeleri ve sürekliliği için hizmet kalitesinin tanımlanması, ölçülmesi, değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde yapılan araştırma sağlık kurumlarının ön büro ve yönetim hizmetlerine daha fazla önem vermeye başladıklarını göstermiştir. Bu konuda eğitimli kadrolara olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Pek çok üniversite bu ihtiyacı karşılamak amacıyla bölümler açmış ve açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Health service is one of the most important elements of feeling of living in a wealthy society with certain level of standards. For the related services, accessibility, patient administration and traceability that is approached with scope of the basic health services should be examined completely under these topics. In recent years as it is the case with most of the sectors, health sector also has gone into a conversion period. This conversion is not providing only the technological issues, but also bringing forward some regulations related with training and qualification of the personal and service concept. Fundamentally this service treatment includes human health and medical benefits, its making service quality and patient satisfaction necessary. Patient satisfaction is the most important indicator of service quality which is complicated and effected by several different factors. The competition idea between health providers enables technical and personal qualification investments to the providers with the expectation of patient satisfaction and underlines the importance of bureau management to realize both the planning of satisfaction and observing continuous service quality. To ensure patient satisfaction, first of all, patients should be well identified the health services. Furthermore to gain competitive advantage and sustainability, the definition, measurement and assessment of health service quality is of great importance for providers. Due to that reason, Healthcare providers in Tekirdağ province Çorlu district have really started to give more importance to bureau management and the necessities about qualified and trained staff are increased with each and every day. In order to meet this need, many universities have already opened the related departments and there are many that are working on it.