Devletlerin sağlık politikaları ile özel sağlık sigorta sistemlerinin sağlık hizmetlerinin sunumu ve finansmanı açısından karşılaştırılması
The evaluationof health policies of states and special health servicws in terms of the health care delivery and financing
- Tez No: 414652
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sigortacılık, İşletme, Health Care Management, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Küreselleşme ve neoliberal politikaların etkisiyle ülkelerin kamu politikalarında önemli değişimler olmuştur. Demokratikleşme, sivil toplum örgütlerinin etkisinin artması, medya, internet gibi faktörlerin de etkisiyle kamu yönetiminde yenilenme ihtiyacı doğmuştur. Dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak kamu politikası alanı gibi kamusal sağlık hizmetleri sunumunu ve finansmanına yönelik sağlık politikaları da bu değişimden kaçınılmaz olarak etkilenmiştir. Ülkelerin sağlık politikalarındaki değişim, genel olarak özelleştirmenin teşviki ve devletin hizmet üretiminden çekilerek düzenleyicilik işlevini üstlenmesi yönünde şekillenmektedir. Sağlık kuruluşlarının tek elden planlanıp, sağlık hizmeti vermesini düzenlemek devletin görevleri arasında yer almaktadır. Ancak devletin bu görevini yerine getirirken vergilerden, sigorta primlerinden ve doğrudan ödemelerden karşıladığı finansman kaynaklarının yeterliliği tartışılmaktadır. Bazı durumlarda devletlerin sağlık hizmetleri konusunda yaptığı harcamaları karşılamakta çelişkiler gözlenmektedir. Genel sağlık sigortası sistemiyle sağlık hizmetlerinin finansmanı sorununu çözmeye çalışan devletlerin, özel sağlık sigortası sisteminin tamamlayıcı rolünden daha etkin bir şekilde faydalanabileceği düşünülmektedir. Bu durumun bazı avantaj ve dezavantajları ortaya çıkabilmektedir. Günümüzde sağlık hizmetlerinin karşılanması ve finanse edilmesi konusunda güncel tartışmalar bulunmaktadır. Bu çalışma ile mevcut durum analizi yapılarak, devletlerin sağlık politikaları ile özel sağlık sigorta sistemlerinin sağlık hizmetlerinin sunumu ve finansmanı açısından karşılaştırılması yapılarak sağlık politikaları konusunda atılacak adımların avantaj ve dezavantajları ortaya konularak yeni bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The country with the effect of globalization and neoliberal policies have been significant changes in public policy.The impact of Civil Society and Civil Society Organizations under the influence of factors such as the media the internet is a need renewed public administration.Developments in the world, has affected the presention of public health services,such as policy area.These developments have influeced on health policy for financing health care.Changes in countries' health policy for financing.Overall the promotion of privatization and shaped the direction of assuming the state considers its regulatory function with drown from service production. Health care facilities are among the edit to give the one-state health services should be planned and tasks.However state taxes fulfilling this task the adequacy of the change and of the direct payments received from insurance premiums are discussed.In the same cases meet the expenditure made in the field of health care in conflict states are observed some states with the fancing of health care ,universal health insurance system is trying to solve the problem.This is the complementary role of the state of the private health insurance system is expected to benefit more effectively.This stuation may arise some advantages and disadvantages. These days,the current debate on the financing of health services met and maintened.This study was counducted with the current situation analysis . This topic has been trying to create a new perspective.