İşletmelerde cinsel ve psikolojik taciz:Bir alan çalışması
Psychological and sexual harassment in enterprises field study graduate management training bureau field
  1. Tez No: 278322
  2. Yazar: SONGÜL ÖZÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANEM ALKİBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüz koşullarında iş yaşamında kişiler birçok olumsuz davranışla karşılaşmaktadır. Tacizler bu davranışlar arasında önemli bir yer tutmaktadır. Şu an bulunduğumuz ekonomik koşullar içerisinde çalışanların çoğu işini kaybetme korkusu gibi nedenlerle bu tacizleri sessiz karşılamaktadırlar. Tacizler karşısında sessiz kaldıkça çalışanın sağlığı bozulmakta, iş verimi düşmekte, sosyal itibarı zedelenmektedir.Araştırmanın temel amacı iş yaşamında çalışanların ne tür tacizlere maruz kaldıklarının ve bu tacizlerin çalışanlar üzerinde bıraktığı etkilerin neler olduğunun saptanmasıdır. Araştırmada veriler anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir.Araştırmanın evrenini, Ankara ili içerisinde faaliyet gösteren farklı hizmet sektörü ve farklı pozisyonlarda görev alan çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırma turizm, sağlık, eğitim, tekstil ve gıda alanında çalışan 400 kişi üzerinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many people in today's conditions in working life with negative behavior . The harassment has an important place in working life. Today?s economic conditions in the majority of employees lose jobsfor reasons such as fear of me in the face of this harassment remain silent as silent .Because of this harassment health deteriorated to the employee, job efficiency is reduced, social reputation is damagedThe main purpose of the research in the life of the employees what kind of job they are exposed to harassment and harassment of workers on the effects of what is to identify that. Study using survey methods, data elde was.Research universe, operating in different service sectors in the province of Ontario and field workers constitute different positions. Research tourism, health, education, textile and food over 400 people working in the fieldwork.