Is it possible to make a profit with Nelson - Siegel term structure model in the fixed income markets?
Nelson - Siegel term structure modeli ile sabit getirili piyasalarda kar elde etmek mümkün müdür?
- Tez No: 414675
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. OKAN AYBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tezde Nelson - Siegel vade yapısı modeli gelecek getirileri tahmin etmek amacıyla tanıı-tılmış ve AR (1) yapısı da gelecekteki betaları tahmin etmek için uygulanmıştır. Daha sonra Nelson - Siegel - AR (1) modeliyle aylık getiri sağlayan Amerikan devlet iskontolu tahville-ri üzerinden bir ticaret stratejisi geliştirilmiştir. Bu önerilen ticaret stratejisi, bu tezde basit bir şekilde örnek veriler üzerinde denenmiştir. Karşılaştırmalı ve fiyatlandırmalı analizler aracılığıyla, elde edilen sonucun doğruluğu ve stratejinin iyi bir performans sunduğu teyit edilmeye çalışılmıştır. İlk analizde, bu ticaret stratejisinin etkileri iki farklı portföyde kı-yaslanmıştır. Portföylerden ilki S&P500 endeksinden oluşturulmuşken, ikinci portföy“Fa-ma - Bliss”in iskontolu tahvil fiyatlarıyla oluşturulmuştur. Fiyatlama analizinde,“Fama - French”in tahvil fiyatları için ortaya koyduğu iki faktör modeli kullanılmıştır ve bu analizin sonucunda portföyün olağandışı getiriler sağladığı ortaya çıkmıştır. Çünkü görülmüştür ki, kesişim noktası 0'dan belirgin bir şekilde farklıdır. Bu iki analiz ticaret stratejisinin ispat edilebilir bir performansa sahip olduğunu teyit etmektedir. Ayrıca, işlem maliyeti olmadığı farzedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the Nelson-Siegel term structure model is introduced to forecast the fu-ture yields and then AR(1) structure is imposed to forecast the future betas. Then a trading strategy on monthly yield U.S. government zero coupon bonds is built by Nelson-Siegel – AR(1) model. The trading strategy that is proposed in this thesis performed simply over sample data. Comperative and pricing analyses are used to confirm that result by comparing strategy returns and the performance of the strategy. In the first analysis, the trading strategy is compared with two protfolios. The first one is invested on the index S&P500 and the se-cond one comes from the Fama-Bliss discount bond prices. In pricing analysis, Fama-French's two factor model for bond prices is used and as a result of this analysis the protfo-lio is found to earn abnormal returns as the intercept is significantly different from zero. These two analyses confirm that the trading strategy has a poor performance. It is also as-sumed that there are no transaction costs.