Müşteri marka bağının öncülleri ve sonuçları: Beyaz eşya sektörüne yönelik bir araştırma
Antecedents and consequences of customer brand engagement: A study in the white goods sector
  1. Tez No: 932757
  2. Yazar: KÜBRA ASLAN UMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, beyaz eşya sektöründe müşteri marka bağlılığının temel belirleyicilerini ve bu bağlılığın yol açtığı sonuçları kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, müşterilerin markalarla kurduğu çok boyutlu ilişkiyi (bilişsel, duygusal ve davranışsal) merkeze alarak, algılanan kalite, marka itibarının müşteri marka bağına ve müşteri marka bağının marka tatmini ve müşteri sadakati gibi kilit faktörlerin karşılıklı etkileşimleri detaylı olarak analiz edilmektedir. Araştırma, nicel bir metodoloji çerçevesinde yürütülmüş olup, beyaz eşya kullanıcısı olan 337 katılımcıdan anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Toplanan ampirik veriler, söz konusu değişkenler arasındaki karmaşık yapısal ilişkileri aynı anda değerlendirme imkânı sunan Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) tekniği aracılığıyla titizlikle analiz edilmiştir. Elden edilen araştırma bulguları, geliştirilen teorik mode lin anlamlı ve geçerli olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle, algılanan yüksek ürün kalitesi ve güçlü marka itibarının, müşterilerin markalarına yönelik derin bir bağ kurmasında önemli birer öncül rolü üstlendiği tespit edilmiştir. Buna ek olarak, yüksek düzeyde müşteri tatmini ve devamlılığı ifade eden müşteri sadakatinin ise, oluşan bu güçlü müşteri marka bağının önemli çıktıları olduğu ampirik olarak kanıtlanmıştır. Bu temel sonuçlar ışığında, ilgili literatüre özgün ve anlamlı teorik katkılar sunulmakta ve beyaz eşya sektöründeki işletmelere yönelik uygulanabilir stratejik öneriler geliştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the key determinants of customer brand engagement and the outcomes it generates within the white goods sector. In this context, the research focuses on the multidimensional relationship (cognitive, emotional, and behavioral) that customers establish with brands, analyzing in detail the mutual interactions between perceived quality, brand reputation, customer brand engagement, and critical factors such as customer satisfaction and customer loyalty. The study adopts a quantitative research methodology, collecting data through a survey conducted with 337 white goods users. The empirical data were rigorously analyzed using Structural Equation Modeling (SEM), which enables the simultaneous assessment of complex structural relationships among the variables. The research findings reveal that the proposed theoretical model is both significant and valid. In particular, high perceived product quality and strong brand reputation were found to play a crucial antecedent role in fostering deep customer brand engagement. Furthermore, high levels of customer satisfaction and sustained customer loyalty were empirically proven to be key outcomes of this strong emotional and behavioral bond. In light of these core findings, the study offers original and meaningful theoretical contributions to the relevant literature and develops applicable strategic recommendations for companies operating in the white goods industry.