Customer engagement in social media and purchasing behavior in online environments
Sosyal medyada müşteri bağlılığı ve çevrimiçi ortamlarda satın alma davranışları
  1. Tez No: 551988
  2. Yazar: BERİL EREM
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ASLI KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sosyal Medya günümüz dünyasında hızla gelişen, vazgeçilmez bir iletişim aracı olarak kabul edilmektedir. Tüm iş dünyasındaki iletişim çevrelerinde yaşanan bu çarpıcı ve hızlı değişim ile şirketler, müşterileriyle bağlantı kurmak için sosyal medyayı dikkate almak ve onu yeni bir araç olarak kullanmak zorunda kalmışlardır. Bu anlamda“Çevrimiçi Müşteri Katılımı”, geleneksel kavramlara göre müşterilerin marka etkileşimlerini yansıtmak ve açıklamak için etkili bir araştırma trendi haline gelmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, çevrimiçi müşteri katılımı kavramının önemini vurgulamak ve sosyal medya etkileşimlerinin müşteri katılımı davranışlarına, dolayısıyla çevrimiçi satın alma davranışlarına etkilerini kavramaktır. Bu çalışma, öncül ve sonuçları dikkate alarak çevrimiçi müşteri katılımının boyutlarını açıklamayı ve ayrıca ürün faktörlerinin bu ilişki üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Social Media is accepted as an indispensable and fast-developing communication tool in today's world. With this dramatic and rapid change in all business' communication circle, companies have urged to take social media seriously as a new channel to connect with their customers. 'Online Customer Involvement' in that sense, has also become an influential research stream to reflect and explain customers' brand interactions, relative to traditional concepts. The primary objective of this study is to emphasize the significance of online customer engagement concept and comprehend the effects of social media interactions towards customer engagement behaviors, thus online purchasing behaviors. This study aims to define the dimensions of online customer engagement by taking into consideration the antecedents and consequences and also to determine the effect of the product factors on this relationship.