Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG) uyarınca alıcının semeni ödeme ve satılanı teslim alma borcu
The buyer's obligation to pay the price and take delivery of the goods under the United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG)
- Tez No: 862591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TUBA AKÇURA KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Uluslararası Ticaret, Law, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
“Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG) Uyarınca Alıcının Semeni Ödeme ve Satılanı Teslim Alma Borcu”konulu doktora tezi, giriş, üç ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde CISG hakkında genel açıklamalarda bulunulmuştur. Bu kapsamda CISG'nin tarihi, Türkiye'deki durumu ile CISG'nin uygulama şekli, yer ve konu bakımından uygulama şartlarından bahsedilmiştir. Tezin ikinci bölümünde CISG uyarınca“Alıcının Semeni Ödeme Borcu”incelenmiştir. Bu kapsamda öncelikle semeni ödeme borcunun hukuki niteliği ve metinde semen olarak ifade edilen paradan neyin anlaşılması gerektiği ve semenin edim çeşitlerindeki niteliği tartışılmış devamında ise semenin belirlenmesinin ne şekilde olabileceği, belirlenmediği hallerde sözleşmenin CISG m.14 uyarınca kurulmamış mı sayılacağı yoksa CISG m.55 uyarınca cari fiyata göre belirlemenin mi yapılacağı; yapılacaksa bu belirlemenin ne şekilde yapılabileceği, bedelle birlikte semenin ödeme yerinin, ödeme zamanının ve ödeme yönteminin ne şekilde tespit edileceği ayrı ana başlıklarda detaylıca mahkeme kararları ve uluslararası doktrinel görüşlerle incelenmiştir. Bu bölümün son kısmında ise alıcının hangi hallerde semeni ödemekten kaçınabileceği incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise CISG uyarınca“Alıcının Satılanı Teslim Alma Borcu”incelenmiştir. CISG m. 60'da alıcının borcu iki fıkra olarak düzenlendiğinden, tezde de iki ayrı alt borç grubunda inceleme yapılmıştır. Buna göre öncelikle CISG m. 60(b) hükmünde yer alan“Alıcının Malları Fiilen Devralma Yükümlülüğü”incelenmiş sonrasında ise CISG m. 60(a) hükmünde yer alan“Alıcının Satıcının Teslimi Gerçekleştirebilmesi İçin Makul Olan Eylemlerde Bulunması Yükümlülüğü”incelenmiştir. Mahkeme Kararları ve doktrindeki görüşlerle yapılan inceleme sonrasında; tezin sonuç ve değerlendirme öncesindeki son bölümünde ise alıcının hangi hallerde satılan malları teslim almaktan kaçınabileceğine ilişkin ayrıntılı inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This PhD thesis on“The Buyer's Obligation to Pay the Price and Take Delivery of the Goods Under the United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG)”consists of an introduction, three main chapters and a conclusion. In the first part of the thesis, general explanations about the CISG were made. In this context, the history of the CISG, the status of the CISG in Turkey, the application of the CISG, and the conditions of application in terms of place and subject matter are mentioned.“The Buyer's Obligation to Pay the Price of the Goods under CISG”is analysed in the second part of the thesis. In this context, firstly, the legal nature of the obligation to pay the price of the goods, what should be understood from the money expressed as price in the text and the nature of price in the types of performance are discussed, and then, how the determination of the price can be determined, and in cases where it is not defined, whether the contract will be deemed not to have been concluded under CISG Art.14 or whether it will be determined according to the current price under CISG Art.55 If this determination is to be made, how this determination can be made, how the place, time and method of payment of the price of the contract together with the price will be determined are examined in detail under separate main chapters with different court decisions and international doctrinal opinions. In the last part of this chapter, the conditions under which the buyer may refrain from paying the price of the goods are analysed. The third part of the thesis,“The Buyer's Obligation to Take Delivery of the Goods”is analysed under the CISG. Since the buyer's obligation is regulated in two paragraphs in CISG Art. 60, two separate sub-obligation groups are analysed in this thesis. Accordingly, firstly the“Buyer's Obligation to Take Over the Goods”under CISG Art. 60(b) is analysed, and then the“Buyer's Obligation to do all the acts which could reasonably be expected of him in order to enable the seller to make delivery”under CISG Art. 60(a) is analysed by examining of the Courts' Decisions and the legal opinions in the doctrine. In the last part of the thesis before the conclusion and evaluation part, a detailed examination was made regarding the conditions under which the Buyer may refrain from taking delivery of the goods.