Application of stochastic optimal control for the analysis of Turkish foreign debt
Rastgele süreçlerde eniyileme yönteminin Türkiye dış borcu analizi için uygulanması
- Tez No: 414735
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Tez olarak sunulan bu calısmada, Turkiye ekonomisinin 1980-2013 aralıgını kapsayan kısa bir gecmisinin analizi, belli bir yontem izlenerek yapılımıstır. Bu analiz calısması icin, Fleming ve Stein (2004) ' ın calısmasındaki yonteme paralel olarak, net oz sermaye Merton (1971) ' ın calısması cercevesinde bir etkin kontrol sureci olarak ele alınımıs ve borc krizi icin bir erken uyarı sinyali olarak kullanılmaya calısılmıstır. Ote yandan bu calsmada, Yener ve arkadaslarnın 2014 yılında yayımladıkları calısmalarında kullanılan Fleming ve Stein'ın yontemi izlenerek, Turkiye ekonomisinin son on yıllık dilimi incelenmektedir. Elde edilen sonuclar, Turkiye ekonomisinin 2005 yılına kadar borc krizine karsı direnclilik gosterdigini, buna karsın, bu tarih sonrasından itibaren borcluluk oranını artırarak direncsiz bir ekonomi haline donustugunu gostermektedir. Bu nedenle, Turkiye konomisi gunumuzde kırılgan bir temeldedir ve politikacılarn ulkeyi bir borcluluk krizinden kurtarma adna onlemler alarak ekonominin sırtındaki bu yuku hafifletecek onlemler alması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we apply a method in order to provide a short analysis of the Turkish economy from the period that starts 1980 and ends in 2013. For the analysis, we used the model of Fleming and Stein (2004) that introduced a controlled stochastic net worth process and applied the framework of Merton (1971) in order to obtain an early warning signal for a possible debt crisis. This work, on the other hand, uses the approach of Yener et al. (2014) under the setting of Fleming and Stein (2004) to have a view on the performance of the Turkish economy within the last three decades. Our results show that the Turkish economy is non-resilient since 2005 and this persistent non-resilience is coupled with increasing realized leverage. Therefore, Turkish economy is currently on fragile grounds and policy makers need to take actions that will alleviate the e ects of internal and external events to save the economy from a possible debt crisis.