Emtia, enerji ve finans piyasalarında risk yayılımı etkisi
The risk spillover across asset, energy, and financial markets
  1. Tez No: 639633
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ABİDİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu doktora tezi üç ayrı çalışmadan oluşmakta olup çeşitli finansal ve makroekonomik değişkenler arasındaki yayılma etkisi farklı ekonometrik yöntemler çerçevesinde ele alınmıştır. Birinci çalışmada, ABD S&P 500 hisse senedi, ham petrol ve altın arasındaki getiri ve oynaklık yayılma etkisi incelenmiş olup çalışmada Diebold ve Yılmaz (2012) yayılma endeksinden yararlanılmıştır. Yapılan ampirik çalışmalar bize varlıklar arası çift yönlü getiri ve oynaklık yayılmasının olduğunu göstermektedir. Tam örneklem ampirik sonuca göre ham petrol bilgi aktarım mekanizmasında merkezi bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, petrol ve altının güvenli liman olma özelliklerinin finansal ve finansal olmayan ekonomik çalkantı dönemlerinde zamanla değişmekte olduğu sonucuna varılmıştır. İkinci çalışmada, S&P 500 endeksi, ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirisi, ABD doları vadeli işlemleri endeksi ve emtia fiyat endeksi arasındaki oynaklık yayılma dinamikleri STVAR modeli yardımı ile incelenmiştir. Çalışmanın amacı FED'in geleneksel olmayan para politikasının ABD finans piyasaları üzerindeki etkisini oynaklık yayılma etkisi çerçevesinde analiz etmektir. Ampirik bulgular bize 2008 Küresel Finans Krizinden ve FED'in miktarsal genişleme programlarından sonra portföy kanalı üzerinden ABD finans piyasasının risk yapısında ciddi değişimler olduğunu göstermektedir. Üçüncü çalışmada ise, iç ve dış ekonomi politikası belirsizliğinin (EPU) ve petrol fiyatı şoklarının önemli Asya ekonomileri (Çin, Hong Kong, Hindistan, Japonya ve Güney Kore) üzerindeki yayılma etkisi yüksek ve düşük belirsizliğin hâkim olduğu iki farklı senaryo altında incelenmiştir. Çalışmada QVAR modeli kullanılmış olup tam örneklem ampirik bulguların yanında farklı dönemlere ait asimetrik etki sonuçları da elde edilmiştir. Gerek tam örneklem sonuçları gerekse de zamanla değişen analiz sonuçları belirsizliğin yüksek ve düşük olduğu zamanlarda dışsal şoklardan söz konusu Asya ekonomilerine doğru olan yayılma etkisinin ciddi anlamda farklılaştığını göstermektedir. Ayrıca bu şokların söz konusu Asya ülkelerine ait finansal ve reel sektörler üzerinde farklı dönemlerde farklı yayılma etkisine neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the spillover effects across various kinds of financial and macroeconomic variables within the framework of different econometric methods. It is mainly a collection of three essays. In the first essay, the return and volatility spillover effects among the S&P 500, crude oil, and gold is examined by employing the spillover index of Diebold and Yilmaz (2012). The empirical findings indicate a bidirectional return and volatility spillover among these assets. The full sample empirical evidence is consistent with the structure in which oil plays a central role in the information transmission mechanism. The role of oil and gold as a“safe haven”has changed over time in financial and nonfinancial economic turbulence timespan. In the second essay, the volatility spillover dynamics are examined among the S&P 500 index, the US 10-year Treasury yield, the US dollar index futures, and the commodity price index with the help of the STVAR model. The focus of the study is to analyze the effects of the FED's unconventional monetary policy on the US financial markets. When applied to US financial data, we find strong evidence that the US financial market risk structure changes after the 2008 Global Financial Crisis and the announcement of quantitative easing (QE) programs through the portfolio balance channel. In the third essay, the spillover effects of domestic and foreign economic policy uncertainty (EPU) and oil price shocks on major Asian economies (China, Hong Kong, India, Japan, and South Korea) are examined under high and low uncertain economic conditions. In addition to full sample analysis, the time-varying asymmetric effects are obtained by using the QVAR models. Both the full sample and the time-varying analysis results show that the spillover effects from exogenous shocks to the Asian economies differ significantly during high and low uncertain times. Lastly, the empirical findings provide evidence that these shocks have different spillover effects on all Asian financial and real sector indicators in different sub-periods.