Why autocracies in the Middle East and North Africaare persistent: A game theoretic approach
Orta Doğu ve Kuzey Afrika otoriter rejimleri neden devamlılık gösteriyor: Oyun teorik yaklaşım
- Tez No: 414756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY AKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu doktora tezi Orta Doğu ve Kuzey Afrika otoriter rejimlerinin devamlılığı üzerinedir. Bu çalışma Sosyal girişimlerin (Sivil toplum kuruluşları) rolünü merkeze alarak Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da otoriter rejimlerin devamlılığını açıklamaktadır. Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da sosyal girişimler özellikle İslami sivil toplum sosyal, ekonomik ve politik mallar üreterek devletin fonksiyonlarını (görevlerini) tamamlamaktadır. Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da İslami sosyal girişimler sosyal talepleri bir taraftan taşırlarken diğer taraftan karşılarlar. Sosyal girişimlerin bu katkısı otoriter rejimlerin zayıflıklarını gidermektedir. Literatürdeki çalışmalar çözülme aşamasına gelmiş otoriter rejimler için yönetim tabakasındaki ayrışmadan ve çatışmadan hareketle rejimlerdeki politik değişim ve politik durağanlığı açıklamaktadır. Bu çalışmada hegemonik tek adam rejimlerinin sosyal girişimlerle stratejik ilişkisinin açıklayıcı gücü vurgulanmaktadır. Oyun teorik modeller, tek taraflı belirsizlik ve çift taraflı belirsizlik altında oynanan, farklı tiplerdeki rejim ve sosyal girişimler arasındaki stratejik ilişkiyi modellemek için kullanılmıştır. Literatürdeki açıklamalar stratejik olan veya olmayan etmenler üzerinden bir açıklama sunmaktadır. Modelimiz farklı tiplerdeki Orta Doğu ve Kuzey Afrika otoriter rejimlerinin devamlılığı için İslami sosyal girişimler ve rejim arasındaki stratejik ilişkiyi merkeze alarak, stratejik etmenler ve stratejik olmayan etmenlere değinerek bir açıklama sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This Ph.D. thesis is on the persistent authoritarian regimes in the Middle East and North Africa. This study explains the persistency of authoritarian regimes in the region by centralizing the role of social initiatives. Social initiatives in particular Islamic civil society in the region by providing social, economic and political goods complement the functions of the state in the Middle East and North Africa. Social initiatives do not just carries the social demand it also satisfies it. Thus, Islamic social initiatives provide closures for regime weaknesses. We consider differently from literature which focuses on the division and conflict between key elites .We emphasize the strategic interaction between the single ruler regime and the social initiatives. We model such a strategic relation with game theoretical models. One sided and two sided incomplete information game theoretical models are used to model the relation between different type of regimes and the social initiatives. In the literature studies either focus on the non- strategic factors or strategic factors. Our model provides explanation for different type of authoritarian regimes with nonstrategic factors (political, economic, and cultural) along with strategic factors by centralizing the strategic relation between the regime and the Islamic social initiatives.