Factors affecting SMEs' power procurement satisfaction
KOBİ'lerin elektrik tedarik memnuniyetini etkileyen faktörler
- Tez No: 414777
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİME SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin temel amacı Marmara bölgesinde yer alan küçük orta boy işletmelerin elektrik tedarik memnuniyetini etkileyen faktörleri incelemektir. Bu çalışma ayrıca yıllık ciro, çalışan sayısı, riskten kaçınma ve sektör tipi değişkenleriyle birlikte kobilerin memnuniyet düzeyiyle bağlılık dereceleri aralarındaki ilişkiyi araştırır. Son yıllara kadar Türkiye elektrik sektörüne devlet mülkiyetinde olan Türkiye Elektrik Kurumu tarafından yön verilmekteydi. Ancak, Türk elektrik sektöründeki kademeli serbestleşme girişimlerinden sonra bu sektördeki tedarikçiler hızlı bir şekilde çoğalmaya başladı. Elektrik tedarik şirketlerinin sayısındaki artışın temel nedenlerinden biri Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun serbest tüketici limitini 2001 ile 2015 yılları arasında senelik 9GW'tan 4.000 kWh'a düşürmesidir. Türkiye elektrik piyasası kanunu özel sektör yatırımcılarına ilgili lisansları almaları koşuluyla üretim, dağıtım, toptan/perakende satış gibi piyasa operasyonlarına katılma hakkı tanımıştır. Sonuç olarak Türkiye elektrik sektörünün tüm alanlarında daha önce var olmayan rekabet seviyesi ciddi bir şekilde yükselmeye başladı. Bu çalışma Türkiye elektrik sektöründeki gelişmeleri ve servis kalitesinin önemini anlamaya, servis kalitesinin önemli boyutlarını araştırmaya, servis kalitesi ve müşteri memnuniyeti arasındaki ilişkiyi test etmeye, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati arasındaki ilişkiyi ölçmeye katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Ampirik çalışma 6 farklı ölçüm skalasından elde edilen 45 sorudan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this thesis is to examine factors affecting the power procurement satisfaction of small and medium-sized enterprises in Marmara region of Turkey. The study also investigates the relationship between SMEs' satisfaction level and SMEs' loyalty with the independent variables of annual sales, the number of employees, risk aversion and type of industry. Until recent years, Turkey's power sector was dominated by a state-owned utility, TEK (Turkish Electricity Institution). However, there has been a proliferation of power supplier companies in Turkey following the gradual deregulation attempts in the Turkish Power Utility Sector. One of the main reasons of the increase in the number of power supplier companies is that eligible customer limit has been decreased from 9GWs/year to 4.000 kWh/year during the period between 2001 and 2015 by EMRA. EPK (Turkish Electricity Market Law) has enabled private sector investors to participate market operations such as power generation, distribution and wholesale/retail under the condition that they acquire the required licence. As a result, the level of competition, which never existed before, has started to rise enormously in all areas of Turkish Power Sector. This study aims to contribute to the understanding of the developments in Turkish Power Industry, to understand the significance of service quality, to explore the critical dimensions of service quality, to test the relationship between service quality and customer satisfaction, to measure the relationship between customer satisfaction and customer loyalty. The empirical study is comprised of 45 questionnaires, which were derived from six different measurement scales.