Exploring the role of nostalgia in the restaurant experience and its reflections on return patronage
Nostalji duygusunun restoran deneyimi üzerine etkisi ve tekrar ziyaret niyetine yansımaları
- Tez No: 414778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN VARNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Nostajik gıdaların pazarlanması dünya genelinde gün geçtikçe popüleritesini arttırmaktadır. Çünkü tüketiciler yüzlerce muadili olan ve bilmedikleri yeni ürünlere şans vermektense, bir zamanlar hayatlarına dokunmuş ürünlere yönelerek kendilerini daha güvende hissederler. Özellikle hızlı tüketilen gıda sektörünün, nostaljik ürün pazarında almış olduğu bu denli olumlu sonuçlar, nostaljinin restoran sektöründe de olumlu yönde geri dönüş alacağı görüşünü destekler. Bu bakış açısından yola çıkarak, bu çalışma Türkiyede, nostaljinin müşteri sadakatine etkilerini, restoran ortamı (atmosfer) ve müşteri davranışlarını dikkate alarak inceleyen ilk çalışma olacaktır. Özetle bu çalışmada, nostalji kavramı, nostalji duygusunu etkileyen faktörler ve bunların restoran müşterisinin sadakati ve daha fazla ödeme yapmaya eğimli olması üzerine etkilerini detaylı olarak incelenecektir. Nostalji kavramı yıllar boyu pek çok bilim adamı tarafından derinlemesine incelenmiş olsa da, pazarlama alanındaki gelişmeler ve bu alanda insan beyni ve algının ne denli önem taşıdığının daha fazla açıklık kazanması, pazarlamacıları daha önce üzerinde durmadıkları ve aslında nostaljiyi özgün bir şekilde inceleyebilecekleri farklı bir bakış açısına yönlendirmiştir. Türkiye'de gastronomi ve pazarlama ortaklığında yürütülen çalışmalar son bir kaç yılda popülerlik kazanmıştır. Bu nedenle, sosyal bilimlerin bu alanında yapılan çalışmalar halen daha yetersiz denilebilecek düzeydedir. Bu çalışma Türk restoran müşterisinin, nostaljik eilimlerinin anlaşılmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu tez çalışması 199 restoran müşterisinden alınan ve değerlendirilmesi uygun görülen anketlerden elde edilen verilerin analizi sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Araştırmaların temelini oluşturan modelin testi regresyon kullanılarak test edilmiştir. Elde edilen sonuçlarrestoran ortamının, nostaljik duyguları açığa çıkarma konusunda oldukça önem taşıdığını, yemek süresince nostalji duygusunu tecrübeleden müşterilerin restoranda geçirdikleri zaman boyunca daha fazla tatmin olduklarını, bunun sonucunda da daha sadık olduklarını ve daha fazla ödeme yapmaya eğilimli olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
During the last few years, marketing the nostalgic food items becomes a fashion all around the world. Consumers feel more secure to meet with an old friend that comes with a bunch of memories rather than being introduced to a new one with hundreds of substitutes. Especially, since the junk food industry is getting such a good respond, it cannot be wrong to expect same positive feedback from the restaurant industry as well. From this point of view, this study will be the first one to relate the nostalgia to the return patronage of restaurant customers with an elaborate contribution of atmospherics as well as consumer behaviors. The main contribution will stem from how this relationship hypotheses to occur the mediating effect of restaurant. Briefly, this thesis takes a concise look at the perception of Nostalgia; the factors that affect nostalgic emotions and their comprehensive effects over the restaurant customers' loyalty as well as their willingness to pay more. The concept of nostalgia has been extensively examined by abounding number of scholars over the years. Therefore, the advancements in the field of marketing, understanding the magnitude of brain and subconscious mind inclined the marketers to another path where they can internalize the influences of nostalgia from a distinctive point of view. Gastronomy studies related with the marketing recently improved their popularity in Turkey. For this reason, performed studies within this specific field of social science are still insufficient. This study aims to contribute to the understanding of nostalgic tendency of Turkish restaurant customers. This study is based on data collected by a survey of 199 restaurant guests. This study employs Factor analyses, Regression analyses, t-test and Cronbach's alpha to investigate the collected data through an Internet web site. (www.freeonlinesurveys.com) Findings indicate the atmospherics have a great influence on the manifestation of the nostalgic emotions, and nostalgically motivated customers feel more satisfied during their dining experience and as a result of this, they develop an increased level of loyalty and willingness to pay more