Kanser hastaları için destekleyici bakım gereksinimleri ölçeği'nin türk toplumunda geçerlilik ve güvenirliğinin incelenmesi
Examinating the validity and reliability of supportive care needs survey short form (SCNS-SF) for cancer patients in Turkish society
- Tez No: 414824
- Danışmanlar: DOÇ. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma, Destekleyici Bakım Gereksinimleri Ölçeği Kısa Formu (DBGÖ-KF)'nun Türk toplumunda kanser hastaları için geçerlik ve güvenirliğini incelemek ve kanser hastalarının algıladıkları gereksinimleri belirlemek amacıyla metodolojik ve tanımlayıcı olarak yapıldı. Çalışmanın örneklemini , Mart 2015- Temmuz 2015 tarihleri arasında bir eğitim araştırma hastanesinin kemoterapi ünitesinde 340 hasta oluşturdu. İki aşamalı olarak yapılan bu araştırmada veriler Kişisel Bilgi Formu ve DBGÖ-KF kullanılarak toplandı. Birinci aşamada (metodolojik aşama) ölçeğin geçerlik ve güvenirlik analizi yapıldı. İkinci aşamada (tanımlayıcı) kanser hastalarının gereksinimleri araştırıldı. Veriler bilgisayar ortamında SPSS 20 ve Amos programları kullanılarak, ortalama ve yüzdelik değerler, t testi, Anova testi, ki kare testi ve ölçeğin geçerlik –güvenirlik analizleri yapılarak değerlendirildi. Hastaların %57,9'u kadın ve %42.1'i erkektir. Bu hastalarının RP puan ortalaması (30,46±10,53) ;SSB puan ortalaması (33,94±11,39) ; FGY puan ortalaması (16,56±5,70); HBD puan ortalaması (11,86±4,46), CB puan ortalaması (8,21±4,30) ve genel DBİÖ puan ortalaması (101,03±29,19) olarak belirlendi. Ölçeğin güvenirlik katsayısı α=0.97 bulundu . Araştırma sonucunda 31 maddeden oluşan 5 faktörlü DBGÖ'nin uygulandığı örnekleme iyi uyum göstermiş olup, Türk toplumunda geçerli ve güvenilir bir ölçek olarak kabul edilmiştir. Ölçeğin farklı hasta gruplarında, farklı disiplinler tarafından geçerlik ve güvenirliğinin değerlendirilmesi ve kliniklerde yeni çalışmalarda kullanılıp, hastaların gereksinimlerinin belirlenmesi için çalışmalar yapılması önerildi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a methodological and descriptive one to examinate the validity and reliability of Supportive Care Needs Survey Short Form (SCNS-SF) for cancer patients in Turkish society and to determine the needs of which cancer patients are aware. The sample of the study was determined to be based on 340 patients in a chemotherapy unit of any training and research hospital between March and July 2015. Data was collected using personal information form and SCNS-SF.In this research which was conducted as two stages, At first stage (methodological one), validity and reability analysis of the survey was carried out and at second one, the needs of cancer patients were researched. The data was evaluated to be carried out validity and reliability analysis of average and percentage values, T test, Anova test, chi-square test and the scale thanks to such programmes as SPSS 20 and Amos via computer. %57,9 of the patients were women and %42,1 of them were men. It was determined that average RP score of these patients was (30,46±10,53); average SSB score was (33,94±11,39); avarege FGY score was (16,56±5,70); average HBD score was (11,86±4,46); average CB score was (8,21±4,30) and general average of SCNS score was (101,03±29,19). Reliabilty coefficient of the scale was found as α=0.97 . As a result of the study, the sample of SCNS with 5 factors composed of 31 items was in good harmony and it was accepted as a valid and reliable scale in Turkish society.It was revealed that validity and reliability of the survey were evaluated on different patient groups by different disciplines and being used on new research in clinics, patients' needs were supported.