Difüzyon tensör manyetik rezonans görüntülemenin beyin tümörleri ayırıcı tanısına katkısı
- Tez No: 414835
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ İNCESU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada beyin tümörlerinin ayrımında ve sınıflandırılmasında difüzyon tensör görütüleme (DTG) ile ölçülen Fraksiyonel Anizotropi (FA) ve Apparent diffusion coefficient (ADC) değerlerinin katkısının araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu prospektif çalışmada 2014-2015 yılları arasında rutin manyetik rezonans görüntüleme(MRG) ile beyin tümörü tanısı almış 41 hastaya rutin MRG yapılmış, Difüzyon Tensör Görüntüler elde edilmiştir. Tüm olgular yüksek ve düşük evre gliomlar, metastazlar ile menejiomlar olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Her olguda tümörün solid komponentinden, kontralateral normal beyaz cevherden, peritümöral ödem bulunan olgularda peritümöral ödem alanlarından“region of interest”kullanılarak Fraksiyonel Anizotropi (FA) değerleri ölçüldü. Sonuçlar istatiksel olarak analiz edilmiş olup p değeri
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Our aim in this study is to eveluate the role of diffusion tensor imaging(DTI) in diferrantiation and grading of brain tumors MATERİALS and METHODS: 41 patient were prospectively evaluated who were diagnosed as brain tumors between the years of 2014-2015. Conventional and diffusion tensor MR imaging findings were examined, cases divided in 4 groups such as high grade gliomas, low grade gliomas, metastases and meningiomas. Fractional anisotrophy (FA) and Apparent diffusion coefficient (ADC) values are mesaured from solid component of tumors, contralateral normal appearing white matter in each case and from peritumoral edema if present by using region of interest.