Tip-2 diabetes mellitus ve demans hastalarında serum visinin like protein-1 düzeyleri
Serum visinin like protein-1 levels in TYPE-2 diabetes mellitus and dementia patients
- Tez No: 414845
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YETKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Visinin like protein-1 (VILIP-1) Nöronal Kalsiyum Sensor proteinlerinden birisidir. Alzheimer Hastalığı'nda erken dönemde arttığı, bu hastalığa spesifik olabileceği belirtilmektedir. VILIP-1 aynı zamanda farelerde pankreas beta hücrelerinde de gösterilmiş ve insülin sekresyonunda rol oynadığı gösterilmiştir. Bu güne kadar literatürde VILIP-1 ve diyabet komplikasyonları arasında ilişkiyi gösteren hiçbir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı diyabet hastalarında serum VILIP-1 düzeylerini göstermek ve komplikasyonlarla ilişkisini saptamaktır. Aynı zamanda diyabetik Alzheimer Hastalarında VILIP-1'in bu hastalıkla olan ilişkisini saptamak hedeflendi. MATERYAL VE METOD: Çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden 40-90 yaş arası 14 sağlıklı kontrol ve 68 diyabetik hasta alınmıştır. Diyabetik hastalar komplikasyonlarına göre komplikasyonu olmayanlar, mikrovasküler, makrovasküler komplikasyonu olanlar ve demansı olanlar olmak üzere 4 farklı gruba ayrılmıştır. Açlık serum VILIP-1 düzeyleri ELISA yöntemi ile analiz edilmiştir. İstatistik analiz SPSS 15.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. BULGULAR: Serum VILIP-1 demanslı diyabetik bireylerde, diğer diyabetiklere göre anlamlı düzeyde daha yüksekti (p=0,001). Demansı olmayan diyabetiklerin serum VILIP düzeyleri sağlıklı kontrollere göre anlamlı düzeyde daha düşüktü (p=0,019). Mikrovasküler veya makrovasküler komplikasyonların varlığı ile VILIP-1 düzeyleri arasında ilişki saptanmadı. Diyabetik demans grubundaki Alzheimer hastaları ile Vasküler Demans hastaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,689). VILIP-1 düzeyleri ile yaş ve kreatinin arasında pozitif korelasyon, VKİ ile negatif korelasyon saptandı. SONUÇ: Bu çalışma diyabetik ve komplikasyonlu hastalarda serum VILIP-1 düzeylerinin analiz edildiği ilk çalışmadır. Diyabetik hastalarda serum VILIP-1 düzeylerinin azaldığı gösterilmiştir. Ancak demanslı diyabetiklerde bu düzeyler istatistiksel anlamlı oranda yüksekti. Mikrovasküler veya makrovasküler komplikasyonlar ile VILIP-1 düzeyleri arasında ilişki saptanmadı. Serum VILIP-1 düzeyi Alzheimer Hastalığı için belirteç olarak kullanılacaksa bu proteinin serum düzeylerinin diyabetik hastalarda azaldığı göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Visinin like protein-1 (VILIP-1) is a member of the neuronal calcium sensor protein family. VILIP-1 levels are found to be higher in CSF samples of Alzheimer's Disease (AD) and it's spesific for the disease. It's also expressed in pancreatic β cells in mice and tought to have a role in insulin secretion. There's no clinical study investigating VILIP-1 and it's relation with diabetic complications. In this study we aim to show serum VILIP-1 levels in diabetics and its relation with diabetic complications. And also we aim to show the levels in diabetics with Alzheimer's Disease (AD). METHODS: 14 healthy controls and 68 T2DM patients between the ages of 40-90 years, from 2 centers in Ankara participated in this study. All diabetic patients were assessed with respect to diabetes-related complications such as microvascular, macrovascular complications and dementia. Fasting serum samples were analysed for VILIP-1 using ELISA. Statistical analysis was made by using SPSS version 15.0 FINDINGS: Serum VILIP-1 levels were higher in dementia group compared to other diabetics without dementia (p=0,001). VILIP-1 levels were lower in diabetics without dementia compared to healthy controls (p=0,019). No associations between serum VILIP-1 levels and microvascular or macrovascular complications were observed. In dementia patients VILIP-1 levels in AD and vascular dementia were not statistically different (p=0,689). VILIP-1 levels are observed to be positively correlated to age and creatinine; and negatively correlated to body mass index. CONCLUSION: This is the first study about serum VILIP-1 levels and diabetic complications. Serum VILIP-1 levels are tend to decrease in diabetic patients but it increases in patients with dementia. No associations between serum VILIP-1 levels and microvascular or macrovascular complications were observed. Decreasing levels of serum VILIP-1 in diabetics should be taken into consideration for the future studies of this marker in AD.